میلگرد استیل و کاربردهایی که دارد

میلگرد-استیل-و-کاربرد-آن

میلگرد یکی از مهمترین محصولات فلزی می باشد که در صنایع مختلف و همچنین ساخت سازه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از ارکان اصلی تشکیل دهنده آن می باشد که در صورت نبودن امکان برپایی آن وجود ندارد.

با توجه به این اهمیت مهندسان و تولید کنندگان را بر آن داشت تا بتوانند با بررسی و آزمایشات مختلف آن را توسعه داده و محصولاتی را تولید نمایند که در این مسیر بهترین عملکرد را داشته و ساختاری قدرتمند را پدید آورد و در دراز مدت نیز کیفیت و کارایی خود را از دست ندهد.

در ادامه با میلگرد استیل آشنا خواهیم شد که از تولیدات این خانواده می باشد و توانسه پس از ورود به این عرصه نگاه ها را به خود معطوف کرده و کاربردهای فراوانی از خود به نمایش بگذارد و این امکان را فراهم آورده است تا در صنایع متفاوتی از آن استفاده کرد. تا پایان همراه ما باشید.

میلگرد استیل را بیشتر بشناسید

برای شناخت بیشتر میلگرد استنلس استیل که بیشتر به نام استیل معروف می باشد لازم است در ابتدا آن را معرفی کرده و در زمانی که می خواهید از آن استفاده کنید اطلاعات کافی را داشته باشید. از جمله این اطلاعات می توان به موضوعاتی همچون مواد اولیه ای که در ساخت آن استفاده شده است، مکان هایی که می توان از آن استفاده کرد، مزایایی که دارد و… را بهتر است به طور اجمالی بدانید تا با دانش کامل آن را انتخاب نمایید.

دایره استفاده از این محصول در صنایع مختلف بسیار گسترده می باشد. از جمله صنایع می توان به نفت، گاز، پتروشیمی، مواد غذایی و… مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اهمیت این صنایع لازم بود تا محصولی به وجود بیاید تا کیفیت بسیار بالایی داشته باشد و در دراز مدت نیز کارایی خود را از دست ندهد.

آلیاژها  با سری های متفوتی وجود دارد که از هریک می توان یک محصول خاص را تولید کرد که در ساخت این مقطع فولادی از آلیاژهای 200، 300 و 400 ساخته شده است.

این محصول با توجه به آلیاژهایی که در ساخت آن استفاده شده است این امکان را فراهم آورده است تا در برابر عوامل محیطی همچون رطوبت، زنگ زدن و خوردگی می تواند مقاومت بسیار خوبی از خود به نمایش بگذارد و در این بین کیفیت خود را از دست ندهد.

بیشتر بخوانید: قیمت روز ناودانی

از جمله این موادی که در آن استفاده شده است می توان به نیکل، کروم و… اشاره کرد که هر یک از آن ها توانسته یک قابلیت جدید را به آن بی افزاید. به طور مثال استفاده از نیکل مقاومت محصول نهایی که در مکان های خلا و خنثی را به شکل خوبی افزایش داده است. همچنین کروم نیز این قابلیت را افزوده است تا از خوردگی آن جلوگیری نماید.

فرآیند و نحوه تولید میلگرد استیل

تولید محصولی با استاندارد بین المللی و به طبع آن گرید بسیار مهم می باشد و از الزامات تولید یک محصول فلزی است که اگر در تولید محصولی آن را رعایت نکنید محصول نهایی علاوه بر اینکه کیفیت لازم را نخواهد داشت خریداری نیز نمی شود. از جمله مهمترین گریدها می توان به گرید 304، 309، 310، 321 و 420 اشاره کرد.

فرآیند و نحوه تولید میلگرد استیل نیز این گونه می باشد که قراضه های آهن که از پایه های مهم مواد اولیه این محصول می باشد را درون کوره هایی با دجه حرارت بالا قرار می دهند که کوره قورس نام داد قرار داده می شود و عملیات ذوب انجام می شود. سپس با استفاده از کوره های خلا و خنثی مراحل بعدی پیگیری می شود.

علامت اختصاری کوره های خلا VOD و تحت گاز خنثی AOD می باشد که هر یک باید کاری را انجام دهند. در مرحله بعدی نیاز است تا با استفاده از قالب هایی که وجود دارد مراحل ریخته گری انجام شود. حالا زمان آن است تا با استفاده از نورد و طی کردن مراحلی که در آن وجود دارد محصول مورد نظر را تولید کرد.

انواع مختلف میلگرد استیل را بشناسید

در حالت کلی دو نوع میلگرد استیل تولید و به بازار عرضه می شود که هر یک از آن ها توانسته اند زیر مجموعه بسیار خوبی از محصولات را در خود جای دهند و خانواده گسترده ای از محصولات را تولید نمایند. این دو به تفکیک میلگرد استیل ضد زنگ و میلگرد استیل کربن می باشند.

در زیر مجموعه میلگرد استیل ضد زنگ محصولات آجدار ضد زنگ، آجدار دوبلکس و استیل درجه 316 می باشد که با توجه بهکیفیت بی نظیری که دارند میتوان در معرض محیط های دریایی و نمک دار که باید در برابر مواد مختلف خورنده بتواند مقاومت کند مورد استفاده قرار داد.

دسته بندی دیگری که وجود دارد و بسیار نیز مهم می باشد به 4 دسته تقسیم می شود. این گروه شامل، استیل های آلیاژی، نسوز، بگیر و استیل نگیر می باشد که هر یک ویژگی های مهم و شاخصی دارند که به وسیله آن ها می توان این تفکیک و جداسازی را انجام داد.

کاربرد میلگرد استیل و مزایایی که دارد

با توجه به اینکه این سبک از محصولات مقاومت بسیار بالایی دارند و می توانند چیزی حدود 600 نیوتن بر میلی متر مکعب را تحمل کنند همچنین میزان بار تسلیم آن نیز حدود 500 نیوتن می باشد کارایی آن را به شدت افزایش داده است.

مقاومت که معیار بسیار مهمی می باشد، می تواند این امکان را بدهد تا در برابر خوردگی ها و موادی همچون آب مقاومت کرده و نگرانی ای بابت از دست دادن کیفیت نداشته باشد به طوری که در مکان هایی همچون چاه های نفت، در سازه های فلزی و حتی در بعضی از مواقع در ساخت تجهیزات پزشکی می توان از آن استفاده کرد.

از دیگر مکان هایی که می توان از آن بهره برد اسکله های دریایی، پل ها، مخازن نگهداری و تصفیه و… که بر کاربردهای آن افزوده است.

یکی از مهمترین مزایای این کالا می توان به مقاومت در برابر جوشکاری می باشد که این امکان را فراهم کرده است که بدون نگرانی این کار را انجام دهید. زیرا قابلیت انعطاف بالا و همچنین مقاومتی که در برابر حرارت دارد نقطه اوج این محصول می باشد که می تواند شما را از بزرگترین چالش ها نجات دهد.

از دیگر مزایای آن می توان به امکان بازیافت آن می باشد که کمتر محصولی این قابلیت را دارد و به راحتی می توان آن را به محصولات دیگری تبدیل نمود و از هزینه های هنگفت جلوگیری کرد.

باید این نکته را نیز بیان کرد که با توجه به کیفیتی که این محصولات دارند موجب شده است قیمت تمام شده بالاتری نسبت به محصولات فولادی و آهن الات داشته باشند هر چند با توجه به مقاومت و دوام بالا در دراز مدتشما را از نگرانی های بزرگی نجات خواهد داد.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *