فرآیند تولید تیرآهن هاش

اشنایی با تیرآهن هاش

برای بررسی فرآیند تولید تیرآهن هاش نیاز است تا در ابتدا با این فلز مهم و بسیار پرکاربرد آشنا شده و در صورتی که بخواهید از آن استفاده نمایید بدون هیچ نگرانی ای آن را سفارش داده و در پروژه خود نصب نمایید.

این نوع از مقطع فلزی از دو قسمت بال و جان تشکیل شده است که با توجه به اینکه بال های یکسانی که دارد از جمله مزایای آن محسوب می شود و این امکان را فراهم آورده است که مقدار فشار بسیار زیادی را تحمل کند. با توجه به اینکه مقاومت بالایی دارد می توان از آن در مکان های حساس همچون ستون ها استفاده نمود.

تولید کنندگان این محصول بسیار مهم را در دو وزن سبک و سنگین تولید می کنند که هر یک با توجه به وزنی که دارد می تواند کارایی خاص خود را داشته و در پروژه ای مختص به خود کار کند. به طور مثال اگر قرار به ساخت سازه ای با ارتفاع زیاد باشد می توان از هاش سنگین استفاده کرد.

تیرآهن هاش که نام آن برگرفته از کلمه انگلیسی H می باشد و شکلی همانند این حرف دارد، در سایزها و اندازه های مختلفی تولید می شود که دایره آن به حدی بالاست که کمتر کارخانه ای تمامی آن ها را پوشش می دهد. این سایزها از 10 که وزنی حدود 200 کیلوگرم دارد آغاز و تا اندازه 60 که وزنی نزدیک به 2550 کیلوگرم دارد ادامه پیدا می کند.

البته باید این نکته را نیز بیان کنیم که نوع سبک و سنگین این محصول وزن های متفاوتی با یکدیگر دارند به طوری که اگر وزن سایز 10 سبک 200 کیلوگرم باشد، وزن همین سایز در نوع سنگین آن چیزی بالغ بر 245 کیلوگرم می باشد.

همه ی آنچه پیش از آغاز فرآیند تولید تیرآهن هاش باید بدانید

با توجه به اهمیت این محصول سازمان استاندارد کشور استانداردهایی را ارائه کرد که محصولات تولیدی داخلی را بر اساس آن معیار بندی کرده و تولید کنندگان را ملزم به رعایت آن ها کرده است که در صورت رعایت نکردن سازندگان با آن ها برخورد کند. این استانداردها به شماره های 13779و 14484 می باشند که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و بر اساس آن ها مراحل تولید پیگیری می شود.

تمامی این عواملی می توانند در قیمت تیرآهن تاثیر گذار باشند. به طور مثال نوع تولید و وزن نهایی محصول از عواملی هستند که می توانند این هزینه را کاهش و یا افزایش دهند و با توجه به اینکه هر چه هزینه نهایی مواد مورد استفاده در سازه افزایش یابد، قیمت تمام شده ساختمان نیز افزایش می یابد که برای کنترل این مسئله نیاز است تا در زمان ثبت سفارش دقت لازم را به خرج دهید.

در حالت کلی نیاز است تا اعمال و رفتارهایی صورت پذیرد تا محصولی با استاندارد و مورد اطمینان مصرف کنندگان تولید و روانه بازار شود تا مشتریان با خیال آسوده رو به استفاده از آن ها بیاورند و نگرانی ای بابت افت کیفیت نداشته باشند.

تولید محصول هاش نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و باید فعالیت هایی همچون افزایش دما، قالب بندی، ورود به مراحل مختلفی همچون وارد آوردن فشار، کمک کردن لبه ها و ضخامت و همچنین سایزینگ نهایی می باشد که تمامی مراحل باید با دقت و حساسیت زیاد به انجام برسد.

مراحل تولید و فعالیت هایی که صورت می گیرد

حالا زمان آن است که با استفاده از کوره هایی که بیش از 1000 درجه می توانند گرما تولید کنند شروع به ذوب کردن شمش هایی که پیش از این آماده شده است کنیم که به این کار نورد گرم می گویند. حالا با توجه به این حجم حرارت شمش نرم شده و می توان اعمال مدنظر را روی آن انجام داد.

برای ادامه فعالیت نیاز است تا دستگاه های متعددی موجود باشد. از جمله آن ها می توان به غلتک های متعدد اشاره کرد پس از آن ها دستگاه های حساسی که کار کالیبراسیون را می توانند انجام دهند، زیرا نیاز است تا ارتفاع بال و جانی یکسان داشته باشد در غیر این صورت محصول نهایی کیفیت ظاهری را نخواهد داشت.

وقتی از دستگاه های مختلف سخن می گوییم منظورمان تعداد غلتکهایی که در پوزیشن های مختلفی همچون افقی، عمودی، میانی و… در طول مسیر نصب شده اند می باشد که با توجه به نوع قرار گیری هر یک فعالیت خاصی را انجام می دهند.

به طور مثال برای کاهش فضای لبه ها و همچنین مقدار ضخامتی که باله ها دارند نیاز است تا کاهش پیدا کنند که این کار به وسیله نورد اصلی به انجام می رسد و برای کاهش عرض لبه برای اینکه بتوانند یکسان باشند از غلتکی که در حالت افقی نصب شده است کمک گرفته می شود.

نکته ای که در این زمان وجود دارد این است که با توجه به اینکه نوردهای متعددی صورت می گیرد برای جلوگیری از اختلاف دما و با توجه به اینکه در صورت رخ دادن این اتفاق ممکن است محصول دچار خمیدگی و ایراد شود نیاز است تا از تکنولوژی ای استفاده شود که این مشکل را حل نماید.

نورد افقی راه نجاتی که امکان مشخص کردن طول غلتک را دارد

برای اینکه عملیات نورد را تمام کنیم نیاز است با استفاده از غلتک افقی این کار را به انجام برسانیم که با این امکان می توان جان تیرآهن را نیز تنظیم نمود. البته باید بدانید با توجه به اینکه نوع بستن آن متفاوت می باشد می تواند مقاومت خمش نورد را به خوبی ایجاد نماید.

حال برای اینکه بتوان طول را تنظیم کرد نیاز است تا قسمت میانی را متصل کرده و این پوسته میانی که به وسیله یک گیره به غلتک متصل می شود. با توجه به اینکه برای متصل کردن غلتکی که در کنار قرار دارد نیاز است از دو سازه استفاده شود و نیروی چرخشی مورد نیاز به وسیله زبانه می تواند ایجاد شود.

نوردهای لبه دهنده و کار مهمی که در تولید انجام می دهند

برای اینکه بتوان محصول تولیدی که بر روی غلتک قرار دارد را به عرض هایی یکسان بدل کرد نیاز است تا از لبه دهنده ها استفاده نمود که برای ایجاد تاثیر در جان تیرآهن استفاده می شود. البته باید این را نیز بیان کرد که نام دیگر آن غلتک لبه آزاد می باشد.

بودن این دستگاه یکی از الزامات خط تولید می باشد که می تواند عمق یکسان داشته باشد. که با استفاده از رینگ هایی که تعبیه شده است و در خارج از مرکز قرار دارد عملیات اتصال را بر قرار می کند و می تواند بخشهای لبه را به محدود کننده جان متصل نماید.

دما و چالش هایی که ممکن است به وجود بیاورد

حال نیاز است تا با استفاده از یک فناوری خاص از بروز یک اختلاف دما جلوگیری کرد که همانطور که می دانید با توجه به اینکه تفاوت هایی بین باله و جان وجود دارد سبب این اختلاف و تنش می شود که در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی محصول نهایی در بدترین کیفیت ممکن تولید می شود.

اگر بخواهیم این چالش ها را نام گذاری کنیم می توان استرس فشرده شدن و استرش تنش نام برد که در صورت رخ دادن هر یک، یک شکست بزرگ در پروسه تولید می باشد.

حال می خواهیم به طور ساده این نکته را توضیح دهیم، باید عرض کنیم که با توجه به اینکه جان تیرآهن نازکتر می باشد زودتر سرد شده و باله ها دیرتر سرد می شوند که باید راهکاری برای این زمان وجود داشته باشد و از تنش های حرارتی جلوگیری نماید. در این زمان با لوله هایی که نصب شده است سرعت سرد شدن را افزیش می دهند تا از به وجود آمدن تنش جلوگیری نمایند.

سایز نورد و تولید تیرآهن هاش

نیاز است تا به وسیله راهکارهایی محصولات تولیدی را سایز بندی کرد که به دو روش می توان این کار را انجام داد یکی از آن ها فرم ها یا قالب هایی که به شکل H هستند و دیگری اسلب مستطیل است.

 در روش قالبی یا فرمی مواد مذاب درون آن ریخته می شوند و به شکل نهایی در می آیند که در این روش مشکلی بابت فرم دادن به محصل وجود ندارد. با توجه به نوع موادی که استفاده شده است محصول نهایی نیز همان گونه خارج می شود.

روش بعدی که به راحتی می توان به وسیله آن هاش های سنگین را تولید کرد، تمامی فعالیت هایی که در قسمت های قبل توضیح دادیم را باید پیاده سازی کرد که به نوردهایی متعدد نیاز است که به اسلوب مستطیل معروف می باشد. در این روش در زمانی که نورد صورت می گیرد به آرامی عرض آن افزوده می شود و در حالت دهی اندکی چالش ممکن است به وجود بیاید.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *