آشنایی با تفاوت های نبشی و سپری

انبار نگهداری نبشی

با توجه به اینکه محصولات متعددی از فلزات در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد در ابتدا نیاز است تا با آشنایی و شناختن هر یک از این محصولات، دانستن مزایا و معایب هر یک از آن ها در زمان تهیه محصولی را انتخاب نمایید که علاوه بر داشتن کیفیت لازم، تناسب لازم با کاربری خاصی که می خواهید داشته باشد.

نبشی و سپری هر یک از این محصولات به عنوان محصولات پرکاربرد و ترند شناخته می شوند و با توجه به اینکه نوع کاربری نزدیک به همی که دارند، نیاز است تا تفاوت های هر یک را بدانید و این امکان را داشته باشید که از کدامیک در چه جایی بهره برداری نمایید.

برای آشنایی با تفاوت نبشی و سپری و شناخت بیشتر شما با این تفاوت، در این مقاله قصد داریم که به بررسی دقیق هر یک از این محصولات پرداخته و این امکان را برای شما فعال کنیم که به راحتی بتوانید در زمان ثبت سفارش با دقت بیشتری محصول مورد نظر را انتخاب نمایید و مورد استفاده قرار دهید.

نبشی را بیشتر بشناسید

نبشی را با استفاده از روش هایی همچون نورد سرد و نورد گرم تولید می کنند که هر یک با توجه به نوع روشی که در تولید استفاده شده است محصول نهایی نیز دستخوش تغییر شده و کاربری آن را تغییر داده است. به طور مثال محصول نهایی ساخته شده به روش نورد سرد، مزایا و معایب خاص خود را دارد.

این محصول را به روشی خاص مورد تولید قرار می دهند و فرآیند ساخت آن متفاوت می باشد، در این پروسه از دستگاه های متعددی همچون نوار، برش، پرس و… استفاده می شود که پس از برش و پرس های مربوطه نیاز است تا خمکاری هایی نیز بر روی ان اعمال شود که پروسه را اندکی طولانی و خاص می کند.

از جمله عواملی که می تواند قیمت نبشی را تحت تاثیر قرار دهد وزن آن است که هر چه بیشتر باشد قیمت نهایی نیز بیشتر می شود. حال برای یافتن وزن آن باید به نکات مختلفی توجه نمود یکی از این عوامل متراژ آن است که در طول های 6 و 12 متری موجود می باشد. یکی دیگر از این عوامل ضخامت آن است که در سایزهایی از 2 تا 20 موجود می باشد.

برای ساخت این محصول نیاز است تا از استانداردهای بین المللی تبعیت کرد، در غیر این صورت کمتر خریداری را می توان یافت که محصول غیر استاندارد را تهیه نماید. در صورت استفاده از استانداردها علاوه بر افزایش کیفیت مقاومت آن نیز افزایش پیدا می کند. از جمله این قوانین می توان به ASTM A36 ، DIN 10056-1 اشاره کرد.

انواع نبشی و کاربردهای آن

می توان از نبشی در مکان ها و کاربری های خاصی همچون درب و پنجره، پله، خرپایی، شیروانی و… از این محصول استفاده نمود. هرچند باید بدانید که مقاومت کمتری نسبت به سایر فلزات همچون تیرآهن دارد اما لازم به ذکر است که از این کالا می توان در انواع سازه های سبک و سنگین بهره برد.

باید این نکته را عرض کنیم که این محصول را می توان به عنوان اتصال دهنده و یا سفت شونده که می تواند نیاز یک بخش از ساختمان سازی را بر طرف کند استفاده نمود. به صورتی که در اجرای دقیق سایر اجزا کمک کرده و نگرانی را بابت از دست دادن مقاومت سازه کاهش می دهد.

با توجه به اینکه برای به دست آوردن مقاومت لازم در برابر فشارهایی همچون الاستیک و تنش های مختلف نیاز است تا از این کالا در تیرک ها استفاده کرده، تا در صورت رخ دادن هر یک از این فشارها بتواند دوام ساختمان را حفظ نماید. البته باید این نکته بسیار مهم را بیان کرد که به تنهایی نباید در تیرک ها استفاده شود زیرا مقاومت لازم را نداشته و خم می شود.

یکی دیگر از مکان هایی که از این کالا استفاده می شود، استفاده در آسانسور می باشد. به دلیل فعالیت زیاد آسانسور نیاز است تا ستون ها را به وسیله فلزی مهار کرده و مقاومت آن را افزایش دهید، که در این زمان با اتصال آن به ستون ها مقاومت به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

همه ی آنچه در مورد سپری باید بدانید

در حالت کلی سپری را به دو صورت آلومینیومی و آهنی تولید می کنند که موجب شده است دایره استفاده از آن افزایش یابد. این کالا با توجه به شکلی که دارد که شبیه به حرف انگلیسی T می باشد، که به نام پروفیل T نیز از آن نام برده می شود.

با توجه به ساختاری که دارد می توان آن را به روش هایی همچون پرس شده یا نورد و فابریک تولید کرد. البته باید این را نیز بیان کرد که در صورت نیاز می توان تیرآهن را به شکل عرضی برش داده و بدین ترتیب سپری ای با مقاومت بسیار بالاتر بدست آورد.

با توجه به اینکه می توان در کاربری های مختلفی مورد استفاده قرار داد به راحتی می توان آن را در سایزهای مختلفی به دست آورد، دایره این سایزها به حدی بالا می باشد که تمامی مشاغل می توانند از آن بهره مند شوند. این اندازه ها بین 0.9 تا 2.5 میلی متر می باشند. که با توجه به اینکه این تغییر ضخامت وزن را تغییر می دهد قیمت سپری را نیز دستخوش تغییر می کند.

تولید کنندگان برای ساخت محصولات خود نیازمند آن هستند که از قوانین مختلفی پیروی کنند. زیرا در این صورت می توانند محصولی را به بازار ارائه دهند که از کیفیت بالایی برخوردار بوده و مشتریان بیشتری برای خرید آن دست به کار می شوند. از جمله این استانداردهایی که در ساخت این محصول می توان از آن استفاده کرد DIN 102، DIN 59051 می باشد.

با توجه به این مقاومت و نوع ساخت می توان بدون هیچ ترسی از این محصول استفاده کرده و مطمئن بود که علاوه بر اینکه می تواند مقاومت را افزایش دهد، در صورت استفاده می تواند وزن سازه را نیز به شکل قابل قبولی کاهش دهد.

کاربردهای سپری

با توجه به اینکه این روزها استقبال بسیار زیادی از این محصول شده است در صنایع مختلفی به راحتی می توان از آن استفاده کرد به طوری که خدشه ای در آن به وجود نیاید. یکی از این صنایع، ساختمان سازی است که از بخش های متعددی تشکیل شده و آن را می توان استفاده کرد.

از جمله این کاربردها می توان به درب و پنجره سازی، نما های شیشه ای، با توجه به مقاومت بالا به عنوان اتصال دهنده ستون ها، استفاده در فنداسیون، ساخت سقف کاذب و… اشاره کرد که در هر یک از آن ها می توان محصولی با ضخامت متغیر را مورد استفاده قرار داد.

تفاوت ظاهری که موجود می باشد

در حالت کلی تفاوت ظاهری نبشی و سپری به این صورت است که نبشی به شکل T و سیری به صورت L ریخته گری و ساخته می شوند و با توجه به تفاوتی که وجود دارد هر یک را می توان در یک کاربری مورد استفاده قرار داد.

سپری را تنها می توان به صورت استاندارد به دست آورد و نیاز است تا در زمان سفارش محصول دقت لازم را به خرج دهید، اما نبشی بر عکس آن بوده و می تواند تفاوت هایی داشته باشد که گاهی بسیار مشهود می باشد.

تفاوت هایی که به لحاظ فنی با یکدیگر دارند

نشی را با توجه به اینکه مقدار نوسان بیشتری می تواند داشته باشد در کمتر فضای حمال مورد استفاده قرار می دهند، برعکس از سپری در این زمان ها بسیار بیشتر استفاده می کنند زیرا این قابلیت را دارد که کمتر دچار نوسان و خم شدگی شود.

در صورتی که می خواهید از نبشی در مکانی مهم استفاده کنید، لازم است تا آن را به صورت دوبل تهیه نمایید که در این زمان حالت خم شدن آن به طرز شگفت انگیزی کاهش پیدا می کند و استحکام آن نیز افزایش پیدا می کند.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *