روش ها و نکات تشخیص سایز میلگرد

تشخیص سایز میلگرد

تولید کنندگان در حالت کلی میلگرد را در سه نوع خاص تولید می کنند. به ترتیب این نوع ها به ساده، آجدار و کلاف تفکیک می شوند که هر یک در سایزهای مختلفی در بازار موجود می باشد.

اگر بخواهیم راجع بر هر یک از نوع ها به صورت مختصر توضیحاتی را بیان کنیم این گونه است که نوع ساده آن بدون هیچ خط و برآمدگی ای و تخت به بازار ارائه می شود. اما نوع آجدار آن کاملا متفاوت بوده و شیارها و برآمدگی هایی بر روی آن وجود دارد. و یک نوع دیگر به نام کلاف می باشد که به صورت سفارشی تولید می شود و به دست مشتریان خاص خود می رسد.

نوع دیگری از دسته بندی به گرید و استاندارد آن ها باز می گردد که نشان دهنده میزان کشش و تنشی است که می تواند تحمل کند. هرچه شماره آن ها افزوده شود مقاومت نیز افزایش پیدا می کند. نام گذاری به این صورت است که A-1، A-2 و A-3 که هر یک را می توان در یک پروژه خاص مورد استفاده قرار داد.

به طور معول و استاندارد قطر میلگرد بین 6 میلی متر تا 32 میلی متر می باشد که دایره آن ها را به شدت افزایش داده است و تعداد محصولاتی که از این خانواده تولید می شود را بیشتر کرده است.

با توجه به این اهمیتی که سایز دارد نیاز است تا شاغلین در این حوزه این قالبیت را داشته باشند که بتوانند خود این کار را انجام دهند و در این مسیر خدشه ای در کارشان به وجود نیاید. در این مقاله قصد داریم راهکارهای مختلف را معرفی کنیم. تا پایان همراه ما باشید.

چرا باید سایز میلگرد را به دست بیاوریم؟

با توجه به اینکه این محصول اهمیت بسیار بالایی در ساخت و ساز دارد. مهندسین مشاور بر اساس متراژ و نوع سازه سایز محصولات مورد استفاده را تعیین می کنند که در صورت رعایت نکردن آن ممکن است چالش های بزرگی به وجود بیاید. از جمله این چالش ها می توان به ریختن و یا کج شدن سازه اشاره کرد.

یکی دیگر از عواملی که این مسئله سایز را تحت تاثیر قرار می دهد هزینه آن می باشد. به طور مثال هر چه وزن آن کمتر باشد قیمت آن نیز کمتر است که در این صورت علاوه بر اینکه متوجه ظرر هنگفتی خواهید شد، کیفیتی که مدنظرتان می باشد نیز به آن دست نخواهید یافت.

در نتیجه دانستن سایز میلگرد مورد استفاده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. زیرا مهندسین بر اساس روش های ریاضی و مطالعاتی که انجام می دهند محصولی را به شما پیشنهاد می دهند که باید از آن تبعیت نمود در غیر این صورت خسارت های جانی و مالی بسیاری به وجود می آید. تمامی این عوامل و نکاتی که با شما در میان گذاشتیم جزء معیارهای تعیین قیمت میلگرد می باشند.

ابزارهای مورد استفاده در تشخیص سایز میلگرد

برای تشخیص سایز میلگرد می توان با استفاده از ابزارهایی متنوع و ساده این کار را انجام داد. در ابتدا لازم است بدانید منظور از سایز میلگرد قطر این محصول می باشد که چون با استفاده از دستگاه های حرفه ای تولید شده است و به صورت استاندارد می باشد در سراسر طول آن قطر یکسانی دارد. در ادامه نگاهی به این ابزارها خواهیم انداخت.

با استفاده از چشم: یکی از راهکارهایی که بسیار نیز مورد استفاده قرار می گیرد بازدید چشمی می باشد که اگر از تجربه کافی برخوردار نباشید حتما دچار خطا شده و اشتباه تخمین می زنید.

نخ یا ریسمان: یکی از ابزارهایی که کمتر بنا و معماری می شود که آن را نداشته باشد نخ یا به اصطلاح ریسمان می باشد که با استفاده از آن می توان سایز محصول را به دست آورد.

دست: یکی دیگر از روش هایی که نیاز است تا تجربه لازم را داشته باشید استفاده از انگشتان دست می باشد که با چرخاندن دور محصول، سایز آن را به دست می آورند. باید بدانید که کمتر کسی این قابلیت را داشته و می تواند این گونه درست حدس بزند.

شابلون: هر یک از انسان ها در شغلی که هستند پس از اندوختن تجربه های گران بها این قابلیت را پیدا می کنند تا ابزارها و یا راهکارهایی در شغلی که هستند به وجود بیاورند که در این مسیر کمک کننده آن ها باشد. شابلون نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و با استفاده از این شی ابداعی می توانند سایز را بدست بیاورند.

کولیس: کولیس یکی از ابزارهایی می باشد که در بحث مهندسی بسیارکارآمد و مهم می باشد و البته یکی از الزامات کارگاهی می باشد که در صورت نبودن مشکلات بزرگی را به وجود می آورد. کار با این ابزار ساده می باشد و فقط نیاز است تا با اعداد و درجه های حک شده روی آن آشنا باشید.

استفاده از باسکول: وزن کردن همیشه یکی از راه های بدست اوردن اندازه و سایز یک محصول بوده است البته فقط در صورتی که محصول استاندارد را خریداری کرده باشید می توانید این کار را انجام دهید که کاملا دقیق باشد. در غیر این صورت اگر از محصولات غیر رسمی و فیک استفاده کنید ممکن است در این مرحله دچار مشکل شوید و به درستی نتوانید سایز مورد نظر را حدس بزنید.

یک روش دیگر نیز وجود دارد و آن استفاده از آچار فرانسه می باشد که در ابتدا نیاز است تا آچاری که مورد استفاده قرار می دهید درجه بندی داشته باشد و این امکان را به شما بدهد تا بتوانید سایز را به دست بیاورید.

نکاتی که می تواند شما را در این مسیر یاری کند

لازم است پیش از آغاز پروژه حتما با دقت لازم کالای مورد نظر مهندسین را تهیه نمایید و این اطمینان خاطر را داشته باشید که کارگران و آرماتوربندها در تمامی مراحل اندازه گیری را انجام می دهند. زیرا در غیر این صورت ممکن است برای ستون های پایینی سایزهای کوچک آمده باشد که در صورت رخ دادن این اتفاق با مشکل بزرگی رو به رو خواهید شد.

باید این نکته مهم را نیز ذکر کنیم که در صورت پایان یافتن پروزه دیگر امکان اندازه گیری وجود ندارد و دیگر کاری از دست کسی بر نمی آید. فقط این امکان وجود دارد که در ابتدا مراحل اندازه گیری را طی نمایید و از بروز ایرادات جلوگیری نمایید.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *