میلگرد در بازار ایران چگونه قیمت گذاری می شود

با توجه به اینکه مقاطع فولادی نقش مهمی را ایفا می کنند تعداد مشتریان موجود در این بازار بسیار زیاد می باشد و دایره افراد و شرکت ها به حدی بالا است که تمامی صنوف را تحت تاثیر خود قرار می دهد. بعضی از این مشتریان بر اساس کاربری که دارند آن را به صورت عمده و یا کم و به میزانی که مورد نیازشان است خریداری می کنند.

می توان از ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان در این صنعت نام برد که توانسته جایگاه خوبی در بازارهای جهانی داشته و نیاز کشورهای منطقه و همسایه خود را بر طرف نماید. با توجه به این توانمندی که وجود دارد نیازمند آن است که تصمیماتی که گرفته می شود با خرد جمعی و فکر شده عمل شود تا علاوه بر افزایش میزان صادرات بازارهای به دست آمده نیز از دست نرود.

با توجه به امکاناتی که کارخانه های داخلی دارند و همچنین روش های تولیدی که در کشور موجود می باشد روش نورد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا بیشتر کارخانه های سازنده در داخل از آن استفاده می کنند و محصولات خود را بر اساس آن می سازند.

قیمت میلگرد را چگونه محاسبه می کنند

با توجه به تحریم هایی که وضع شده است و وجود این قوانین، نبود مشتری و خریدار باعث شده است محصولات کشور بر عکس قیمت های جهانی که رو به رو رشد است قیمت محصولات ایرانی کاهشی شود. این دلایل موجب شده است تا فرمول محاسبه قیمت محصولات فلزی با رقبای دیگر متفاوت باشد و نتوان بر اساس صادرات قیمت نهایی را تشخیص داد.

این باعث شده است تا برای به دست آوردن قیمت روز میلگرد نتوان به راحتی این کار را انجام داده و مشکلاتی را به وجود آورده که نیازمند آن است با آگاهی کامل و از مبادی رسمی به خرید و تهیه کالای مورد نظر مبادرت نمایید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرده باشید.

مواد اولیه مورد نیاز خط تولید این روش شمش های فولادی هستند که می توان با قرار دادن آن ها در غلتک هایی که تعبیه شده است مراحل ساخت را پیگیری نمود. در نتیجه در صورت افزایش و یا کاهش قیمت در این محصول هزینه ها کاهش و یا افزایش می یابد. لازم به ذکر است کارخانه های متعددی در سراسر کشور این کالای مهم را تولید می کنند.

حال برای به دست آوردن قیمت نهایی بورس کالا دو فرمول ارائه داد که در این فرمول معیارهایی همچون قیمت ارز، قیمت شمشهای صادراتی و… برای محاسبه استفاده می شدند که با توجه به مبلغی که داشت مورد استقبال سازندگان قرار نگرفته و مشکلی را در این بازار حل نکرد.

آیا دلایل این افزایش قیمت را می دانید؟

عوامل مختلفی می توانند در این قیمت گذاری و همچنین افزایش هایی که رخ می دهد دخیل باشند به طوری که در بعضی از مواقع ممکن است این نوسانات چالش های بزرگی را برای تولید کنندگان و به طبع آن بر مصرف کنندگان وارد نماید.

دایره عوامل تاثیر گذار بسیار زیاد می باشد، از قیمت نفت و هزینه های حمل و نقل گرفته تا میزان تقاضایی که در بازارهای جهانی، مواد اولیه و… از جمله عواملی می باشند که هر یک به تنهایی می توانند بازار را دستخوش تغییر کرده و معادلات را به هم بریزند.

البته یک عامل دیگر نیز وجود دارد که به مهمترین عامل نیز شناخته می شود که به تنهایی می تواند تغییرات را آنقدر گسترده کند که تغییر هیچ یک از عوامل دیگر به چشم نیاید. این عامل مهم نوسانات موجود در بازار ارز نام دارد.

افزایش هایی که در نرخ ارز به وجود می آید می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد که این روزها در بازار مشاهده می کنیم. البته لازم است این نکته را نیز بیان کنیم که هر یک از عوامل قبلی نیز از این نوسانات تاثیر می پذیرد.

آیا می دانید فروشندگان بر چه اساسی میلگرد را به فروش می گذارند؟

اگر بخواهیم در مورد استعلام قیمت نیز سخن بگوییم به این صورت است که پس از برقراری تماس با فروشندگان قیمت های کیلویی به شما داده می شود اما معیار اندازه گیری شاخه ای می باشد. حال برای جلوگیری از ضرر احتمالی باید با مراجعه به جدول اشتال آن محصول با دانستن سایز و طول شاخه، وزن را محاسبه کنید.

در نتیجه لازم است تا خودتان دست به کار شده و میزان وزن هر یک شاخه را بر اساس فرمول هایی که وجود دارد محاسبه کنید. یا می توانید این کار را به مهندسینی که پروژه شما را پیاده سازی می کنند بسپارید و روش بعدی یاری گرفتن از مشاوران امین موجود در مجموعه آهن البرز است که به راحتی می توانید از مشاوره رایگان آن ها بهره مند شوید.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *