با فرآیند تولید و انبار میلگرد آشنا شوید

تولید و انبار میلگرد

فرآیند تولید و انبار میلگرد از مهمترین بخش هایی است که برای یک محصول مورد نیاز می باشد که باید در کنار یکدیگر با دقت و برنامه ریزی پیش رود در غیر این صورت ضررهای هنگفتی را به مجموعه تحمیل می نماید.

با توجه به ابنکه ابن محصول با سطح مقطعی گرد و توپر می باشد نیاز است تا برای ساخت و تولید آن فرآیندهایی را پیگیری و به ترتیب انجام داد تا محصول نهایی را بتوان در سازه استفاده کرد. لازم به ذکر است این کارها باید مطابق با یک روش استاندارد و یکتا باشد تا در این بین محصول بتواند مقاومت لازم را از خود به نمایش بگذارد.

ما قصد داریم در این مقاله با بررسی هر دو این موضوعات کنار هم علاوه بر اینکه از اهمیت آن آگاه شوید، در این بین بتوانید با نکات کلیدی و دلایل عمده بروز این معضلات نیز آشنا شوید تا در صورت احداث کارخانه و تولید از به وجود آمدن هر یک از این مشکلات جلوگیری نمایید.

فرآیند تولید میلگرد

یکی از مهمترین عوامل که در فرآیند تولید با آن رو به رو هستیم مواد اولیه مورد نیاز یک کارخانه می باشد. با توجه به اینکه در بسیاری از موارد ممکن است در حین تولید و حتی در خط تولید با کمبود مواد اولیه رو به باشند اما خوشبختانه در ایران با توجه به وجود معادن متعدد این مواد به وفور یافت می شوند.

در این بین با وجود امکانات بسیار خوبی که در کشور وجود دارد و همچنین کارخانه های متعددی که در سراسر کشور موجود می باشد، ایران را به یکی از بزرگترین تولید کنندگان این کالای بسیار مهم در جهان کرده است که توانسته علاوه بر تامین نیاز داخل به کشورهای متعددی نیز صادر کند. تمامی این عوامل توانسته قیمت میلگرد را در مقایسه با نمونه های خارجی متفاوت کند.

یکی از مهمترین بخش های تولید کوره ها هستند که با توجه به اینکه می توانند چیزی حدود 1000 درجه گرما را تولید نمایند. در این زمان با روش هایی همچون استفاده از قالب و همچنین ریخته گری سنگ آهن را به شمش هایی تبدیل می کنند که نیاز خط تولید را فراهم می کنند.

تجهیزات و دستگاه های زیادی مورد نیاز است، یکی از آن ها کوره می باشد که وظیفه پختن شمش را دارد. یکی دیر از این تجهیزات رول کوره که شمش را به سمت رافینگ منتقل می کند. از دیگر دستگاه ها رافینگ است که به وسیله آن حجم و اندازه شمش ها کاهش پیدا می کند و مراحل شکل پذیری انجام می شود.

اگر بخواهیم تجهیزات دیگری را نام ببریم باید از استند، قیچی سرزن، قیچی متراژ و… است که هر یک وظیفه بسیار مهمی را انجام می دهند و در صورت رخ دادن اشتباه در هر یک از آن ها خط تولید را با ایراد بزرگی رو به رو می کند.

روش های زیادی برای تولید این محصول موجود می باشد و می توان با استفاده از آن ها این کار را انجام داد. یکی از این روش ها نورد سرد می باشد. در این روش پس از آنکه شمش ها به خط تولید آمد دیگر حرارت اضافی به آن وارد نمی شود و با استفاده از امکاناتی که وجود دارد مراحل کشش و قرار گیری در غلتک انجام می شود و در این بین با استفاده از قفسه هایی که موجود می باشد محصول نهایی درون آن قرار می گیرد و سایز مورد نظر تولید می شود.

راهکار تولیدی بعدی نورد گرم می باشد که با استفاده از حرارت زیادی که به شمش ها وارد می شود نرم شده و در خط تولید به مسیر خود ادامه می دهد و تمامی مراحل ساخت مانند روش قیلی تکرار می شود و تنها تفاوتی که وجود دارد حجم حرارت زیاد است که موجب تغییر می شود.

این پایان راه نبود و راههای دیگری نیز به وجود آمد که به وسیله آن محصولاتی تولید شده که علاوه بر داشتن کیفیت مناسب مراحل ساختن آن نیز با تغییراتی به وقوع می پیوندد. QST و Thermex روش هایی می باشند که استفاده از هر یک می تواند قابلیت جدیدی را به محصول نهایی تزریق نماید.

استانداردهای مورد استفاده در تولید میلگرد

شاید پیش از این و در گذشته زمانی که استاندارد خاصی وجود نداشت و تولید کنندگان با چالش های بزرگی رو به رو بودند کمتر کسی فکرش را می کرد که در آینده قوانینی مطرح می شوند که می توانند مشکلات بزرگی را حل کنند.

این قوانین به حدی جذاب بودند که در تمامی نقاط دنیا و در همه ی کارخانه های تولیدی فولاد مورد قبول و استفاده قرار گرفت، به طوری که در صورت استفاده نکردن از استانداردی آن محصول در بین مشتریان کارایی نداشته و مورد استفاده قرار نمی گیرد.

این قوانین این قابلیت را می دهد تا در صورت استفاده و رعایت آن ها محصولات تولیدی در بهترین حالت ممکن خود قرار بگیرند و بتوان به راحتی در هر مکانی آن را مورد استفاده قرار داد. کارخانه ها برای نشان دادن نوع استاندارد آن را بر روی محصول حک می کنند تا خریدار بداند چه کالایی را خریداری کرده است.

در حال کلی 3 نوع نام گذاری وجود دارد که هر یک را برای یک محصول با مشخصات خاص مورد استفاده قرار می دهند. A1، A2 و A3 که بسیار پرکاربرد بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.

نکاتی که در نگهداری و انبار میلگرد باید به آن توجه نمود

شاید در ابتدا مفهوم نگهداری و انبار و اهمیت آن را درک نکنید و با این تفکر که مهمترین بخش تولید است به آن توجه زیادی نکنید، اما باید بدانید که در صورت رعایت نکردن نکات انبار و نگهداری علاوه بر اینکه کالای تولیدی از بین خواهد رفت، مشکلات عدیده ای نیز برای شما به وجود خواهد آمد.

با توجه به اهمیتی که این کالا دارد نیاز است تا نکاتی را بدانید که شما را در این امر یاری کند که، در ادامه نکاتی را با هم بررسی خواهیم کرد که در صورت رعایت نکردن هر یک چالش های بزرگی را به وجود خواهد آورد.

مهمترین نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که با توجه به نوع متریال و موادی که در تولید این محصول استفاده شده است موجب می شود که در برابر مواد شیمیایی واکنش نشان داده و به راحتی کیفیت خود را از دست بدهد. در نتیجه این محصولات را باید از مواد شیمیایی و واکنش پذیر جلوگیری کرد.

یکی دیگر از نکات مهم دوری از آفتاب و نور مستقیم خورشید می باشد. با توجه به اینکه ساختار مواد فلزی باعث شده است که در مقابل حرارت دچار نرم شدن و خرابی شوند لازم است تا در برابر این معضل راهکاری اندیشیده شود.

آهن و محصولات فلزی در برابر رطوبت بسیار زود واکنش نشان داده و دچار خرابی می شوند. این اتفاق به حدی شایع می باشد که در صورت رخ دادن آن میلگرد علاوه بر اینکه دچار زنگ زدگی می شود مقاومت آن نیز کاهش پیدا می کند.

در نتیجه در نگهداری قطعات فولادی باید دقت لازم را به خرج داد در غیز این صورت دچار خرابی شده و خسارت مالی بزرگی را به مجموعه وارد می نماید که گاهی جبران ناپذیر می باشد.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *