فرق گالوانیزه با آهن چیست؟

تفاوت گالوانیزه و آهن

برای دانستن فرق گالوانیزه و آهن نیازمند آن است تا به بررسی دقبق و جامع هر یک از این محصولات بپردازیم تا بتوانیم مزایا و معایب هر یک را به درستی متوجه شویم و در زمان تهیه محصولی دقت لازم را به خرج داده و در این مسیر بهترین انتخاب را داشته باشیم.

شاید در ابتدا اینکه فرق گالوانیزه و آهن چیست برای شما تعجب بر انگیز باشد و حتی به نظرتان اشتباه باشد اما با توجه به اینکه محصولات بسیاری در این صنعت تولید و روانه بازار می شوند ما را بر آن داشت تا دست به این مقایسه زده و شما را در زمان انتخاب و ثبت سفارش یاری دهیم.

این اطمینان را به شما می دهیم که بعد خواندن این مقایسه به راحتی می توانید تفاوت موجود بین این دو را به راحتی تشخیص داده و در زمان تهیه کالایی متناسب با نیاز خود انتخاب نمایید. پس تا پایان همراه ما باشید.

آهن را بهتر بشناسید

آهن یکی از عناصری بود که توانست پس از ورود و شناختن آن توسط انسانها زندگی جدیدی را برای آن ها به وجود بیاورد، به طوری که تحول عظیمی را به وجود آورد. این تحول به حدی تاثیر گذار بود که پس از گذشت این زمان و در این روزها محصولات متنوعی از آن در دسترس عموم قرار گرفته است.

این محصول استراتژیک را به وسیله سنگ های آهن که در قلب معدن وجود دارد به دست می آید. روش ساخت به این صورت است که پس از استخراج، سنگ را به کارخانه می برند و پس از طی فرآیندهایی همچون کوره هایی با درجه حرارت بسیار بالا، مخزن های انباشت، غلتک ها و دستگاه های پرس و… این ماده ارزشمند به دست می آید.

شاید در ابتدا این سوال برایتان به وجود بیاید که با توجه به قدرت و استحکامی که آهن دارد چگونه ممکن است که ما را با چالش رو به رو کند؟ ما پاسخ به این پرسش را با ذکر این نکته بیان می کنیم. با توجه به موادی اولیه ای که در این کالا استفاده شده است در برابر اکسیژن بسیار حساس بوده و در صورت قرار گیری در مجاورت آن رو به فرسودگی می رود و تغییر رنگ آن آغاز می شود.

اما متاسفانه تمام آن چیزی که از این محصول می بینیم کامل و خوب نمی باشد و معایبی نیز دارد که در صورت نادیده گرفتن می تواند لطمات جبران ناپذیری را به وجود بیاورد. از جمله این مشکلات می توان به واکنش هایی شیمیایی که با سایر عناصر می تواند داشته باشد که در این زمان شما مجبور خواهید بود تغییراتی را اعمال کنید که در بعضی از موارد این تغییرات ممکن است هزینه زیادی را در بر داشته باشد.

با گالوانیزه و ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید

اما این تمام آن چیزی که مورد نیاز است نبود و گاهی و در بعضی از کاربری ها به حدی ضعیف و بی کیفیت می شد که در سریع ترین زمان ممکن کیفیت خود را از دست می داد و چالش های بزرگی را به وجود می آورد.

یکی از این معضلات که بسیار شایع نیز می باشد زنگ زدگی بود که با توجه به اینکه فلز در مجاورت آب و هوا و خاک قرار دارد رقم می خورد. زنگ زدگی علاوه بر این که تغییر رنگ را حاصل می شود، خوردگی و پوسیدگی نیز از تبعات آن می باشد که در چشم بر هم زدنی رخ می دهد.

بیشتر بخوانید: قیمت روز آهن الات

در این زمان بود که دانشمندان توانستند با ترکیب چند ماده این نقص ها را بر طرف کرده و قابلیت هایی به این فلز اضافه کنند که بر کیفیت آن به شدت می افزاید. که به اصطلاح به آن پوشش دهی می گویند که یک لایه روکش بر روی محصول نهایی قرار می گیرد.

گالوانیزه یکی از این مواد است که با توجه به این که موادی همچون روی یا زینک در آن موجود می باشد یک لایه محافظ بر روی آهن قرار می گیرد و این اطمینان را می دهد که می تواند از بروز خوردگی و زنگ زدن جلوگیری نماید و با توجه به این قابلیت به راحتی می توان در مکان هایی که در معرض رطوبت قرار دارند مقاومت بالایی از خود به نمایش بگذارند.

البته باید این نکته را نیز بیان کنیم که محصولات که در این فرآیند استفاده می شوند نازک بوده و از استحکام کمتری برخوردار می باشند و شاید نتوانند در برابر ضربه و یا فشار مقاومت بالایی از خود به نمایش بگذارند اما به راحتی می توان از آن ها در برابر آب استفاده کرد و نگرانی ای بابت آن نداشت.

تفاوت های بین آهن و گالوانیزه را بدانید

همانطور که می دانید هر یک از محصولات مزایا و معایبی دارند که این المان ها در تصمیم گیری برای استفاده در نقطه ای خاص مورد بررسی قرار می گیرد. پیش از آغاز پروژه نیاز است تا تمامی زوایای آن مورد بررسی قرار گیرد، به این صورت که در کدام نقطه از چه کالایی باید استفاده شود. اگر این برنامه ریزی انجام شود این قابلیت را خواهید داشت که سازه ای را بسازید که بدون ایراد به بهره برداری برسد و در دراز مدت نیز کیفیت خود را از دست ندهد.

البته باید این نکته را نیز باید بیان کنیم که در صورت استفاده از گالوانیزه هزینه آن افزایش پیدا می کند و با توجه به این مسئله نمی توان در هر مکانی از آن استفاده کرد زیرا در این صورت هزینه نهایی افزایش پیدا می کند. در نتیجه فقط در نقاطی که مورد نیاز است باید از آن استفاده کرد و از این قابلیتی که به سازه می دهد بهره برد..

به طور مثال در پروژه ای که نیاز است تا استحکام بالایی داشته باشد و همچنین نگرانی ای بابت خوردگی و از دست دادن رنگ نداشته باشد به راحتی می توان از آهن استفاده کرد که در این صورت علاوه بر اینکه مقاومت افزایش پیدا می کند هزینه نهایی نیز کاهش پیدا می کند.

در نتیجه با توجه به اینکه مواد اولیه پایه هر دو این محصولات یکسان می باشند و تنها تفاوت آن ها در نوع پوشش است و رویه آن ها این تفاوت را ایجاد کرده است، لازم است تا در زمان ثبت سفارش نظر مشاوران را به دقت گوش کرده و از آن پیروی نمایید.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *