راه های جلوگیری از پوسیدگی لوله های فولادی

راه های جلوگیری از پوسیدگی لوله فولادی

سالیان سال است که استفاده از محصولات فلزی به خصوص برای اتصالات بسیار زیاد می باشد به طوری که در بیشتر صنایع و حتی ساختمان سازی نیز از آن ها استفاده می شود. تولید کنندگان اگر در تولید و ساخت این اتصالات دقت لازم را به خرج دهند با توجه به دوام و ماندگاری بالایی که دارند می توان در تمامی شرایط محیطی و کاری از آن ها استفاده نمود.

متاسفانه بزرگترین مشکلی که بیشتر استفاده کنندگان از محصولات فلزی با آن رو به رو هستند، خوردگی و خوردگی آن می باشد که می تواند مشکلات بزرگی را به وجود بیاورد. گاهی این ایرادات به حدی بالا می باشد که می تواند صدمات جبران ناپذیری را وارد نماید.

استفاده از این کالا یکی از ارزان ترین روش هایی است که می توان برای انتقال مایعات از آن ها استفاده کرد. با توجه به نوع و اندازه های مختلفی که از این محصول در دسترس می باشد می توان بدون نگرانی در کاربری های زیادی از آن بهره برد.

با توجه به این که این محصول را در طرح ها و جنس های مختلفی تولید می شوند ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ریز این مشکلات و عواملی که می توانند از این محصولات فولادی مراقبت نمایند، مطالبی را با شما در میان بگذاریم. امیدواریم تا پایان همراه ما باشید.

خوردگی لوله های فولادی مدفون در خاک

با توجه به نوع ساختاری که لوله دارد و تو خالی بودن آن موجب شده است تا در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی و عواملی که می تواند در آسیب دیدن محصولات فلزی دخیل باشد چند نوع خوردگی را ایجاد می کند که ما در این بخش می خواهیم به بررسی هر یک از آن ها بپردازیم.

خوردگی داخلی لوله ها: همانطور که عرض شد با توجه به این که این مقطع فولادی به صورت دایره تو خالی می باشد و در آن مواد در حال حرکت هستند در صورت بروز خوردگی اصطحکاک ایجاد کرده و سرعت را کاهش می دهد.

در صورتی که مواد به صورت تکان تکان و یا متلاطم در حال عبور باشند در حالی که این اتفاق به صورت روزهای متوالی اتفاق بی افتد موجب می شود دچار خوردگی شده و سایش هایی ایجاد می شود.

خوردگی بیرونی لوله ها: یکی از نکات بسیار مهمی که در لوله های فولادی که در خاک و درون زمین مدفون می شوند، که آن ها را نیازمند پوشش کرده است از بین رفتن و ایجاد پوسیدگی بر روی آن است که در صورت بی توجهی به آن هزینه های هنگفتی را به شبکه تحمیل می کند. البته در بیشتر مواقع فقط هزینه های مالی نیست و خطرات جانی نیز به وجود می آورد.

در این نوع از پوسیدگی در صورتی که مراحل مقاومت سازی به درستی به انجامبرسد به هیچ عنوان خوردگی اتفاق نمی افتد اما در صورتی که پوشش ها بر اساس نوع چسبندگی، گریز از آب و…  به درستی اعمال نشود حتما با پوسیدگی رو به رو خواهیم بود.

خوردگی میکروبی: این نوع از تخریب جزء آن دسته از پوسیدگی هایی می باشد که هم در داخل و همدر خارج لوله ها پدید می اید. در این روش میکروب هایی که موجود می باشند که در صورت افزایش باکتری های مورفورلوؤی به وجود می آید.

انواع خوردگی لوله های فولادی بیرون از خاک

این نوع از پوسیدگی را به دو دسته می توان تقسیم کرد.

دسته اول خوردگی حفره ای است که سوراخ هایی بر روی لوله و در طول آن به وجود می آید که ضخامت آن را تغییر داده و دوام آن کاهش پیدا می کند.

دسته دوم خوردگی شیاری می باشد. در این نوع از اتفاق با توجه به سوراخ ها و منافضی که در مکان هایی همچون نقاط جوش، فلنج ها وجود دارد یون هایی در دسترس است که می تواند میزان سرعت پوسیدگی را تا چند برابر افزایش دهد.

حال این عوامل می تواندتاثیرات زیادی بر روی روند حرکت سیالات داشته و در بعضی از مواقع که حجم آن زیاد است نیاز است اتصال مورد نظر از سیستم خارج شده و به اصطلاح مسدود سازی لوله در جریان کار قرار گیرد.

عواملی که خوردگی لوله های فولادی را سرعت می بخشد

با توجه به مواد اولیه ای که برای ساخت این کالا مورد استفاده قرار گرفته است موجب شده تا در برابر مواد و عناصر شیمیایی واکنش نشان داده و در مقابل آنهااز خود ضعف هایی به نمایش بگذارد که گاهی این ضعف ها بسیار نگران کننده می باشند.

فلزات متنوعی تولید می شود که هر یک خاصیت مختص خود را دارند. یکی از آن ها را فلز محافظت شده نام گذاری می کنند و دیگری را فلز خورده شونده که در زمانی که رو به رو هیم قرار بگیرند باعث خورده شدن آن می شود.

موادی مانند آب باران، رطوبت هوا و… برای به وجود آمدن خوردگی بسیار تاثیر گذار می باشند که این مواد ماده ای به نام الکترولیت دارند که فرآیند خورده شده و محافظت شده را جا به جا کرده و سرعت می بخشد و باعث به وجود آمدن پوسیدگی می شود.

بیشتر بخوانید: آهن الات و قیمت مقاطع فولادی

برای نشان دادن این اتفاقات فقط کافیست به محیط پیرامون خود نگاهی بی اندازید و متوجه شوید که در مکان های گرم و خشک مانند بیابان میزان پوسیدگی بسیار کمتر از جنگل و یا مکان هایی با رطوبت بالا می باشد. در نتیجه در این مکان ها باید دقت لازم را به خرج دهید.

یکی دیگر از عواملی که سرعت خوردگی را افزایش می دهد مواد آلی همچون نمک و کلرید است که اگر فولاد در معرض آن ها قرار گیرد سرعت پوسیدگی را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. همچنین موادی که در حال انتقال است نیز در این امر تاثیر گذاشته و می تواند موجب از بین رفتن آن ها شود.

پوشش هایی که از خوردگی لوله های فولادی جلوگیری می کنند

با توجه به اهمیت و در معرض خطر بودن این محصولات فولادی نیاز است تا به روش های از بروز حادثه و به وجود آمدن ایراد بر روی آن ها جلوگیری به عمل بیاورید. به این منظور تعریفی به وجود آمد به نام پوشش دهی که می تواند شما را در برابر بزرگترین چالش ها ایمن کرده و نجات دهد.

یکی از این روش ها که بسیار نیز مرسوم است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ضد زنگ می باشد. با استفاده از این روش که قیمت بسیار مناسبی نیز داره و مقرون به صرفه می باشد به راحتی می توان فلزات را در برابر هر حجومی ایمن کند.

یک پوشش دیگر نیز وجود دارد که با استفاده از موادی مانند روی سطح فولاد را به آن آغشته کرده و در صورت حجوم مواد مضر خود را قربانی کرده و از سطح محصول محافظت می کند.

برای دانستن نوع کار پوشش های رنگی این گونه می توان بیان کرد که این نوع از پوشش دهی با لایه ای که بر روی سطح و یا در بعضی از مواقع در داخل کالا به وجود می آورد امکان نفوذ و حرکت خوردگی را نمی دهد ودر یک نقطه فعالیت آن ها را متوقف می کند.

آیا پوشش دهی در قیمت محصولات تاثیر گذار است

با توجه به این که پوشش دهی می تواند مقاومت را به شکل قابل توجهی افزایش دهد، باید بدانید که هرچه این مقاومت بیشتر شود پوشش دهی تاثیر خود را گذاشته و در نتیجه قیمت محصول نیز افزایش پیدا می کند.

علاوه بر آن با استفاده از این امکان می توانید از بروز حوادث احتمالی جلوگیری کرده و در این صورت هزینه جدیدی به شما تحمیل نخواهد شد و این را می توان یک سود خوب دانست که عاید شما می شود.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *