تفاوت بین میلگرد سبک و سنگین

میلگرد سبک و سنگین

میلگرد یک مقطع فولادی تقویت کننده می باشد و انواع ان از پرمصرف ترین پروفیل های فولادی در صنعت ساختمان به شمار می روند. کاربرد اصلی ان به عنوان ارماتور در سازه های بتنی است.

مقاطع فولادی میلگرد انواع مختلفی دارند و بسته به خواص مکانیکی و شیمیایی در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

صنعت ساختمان سازی بیشترین استفاده را از میلگرد دارد و این محصول اغلب به عنوان تقویت کننده بتنی در سازه های بتنی استفاده می شود. عواملی مانند طول و قطر طبق استانداردهای تعیین شده نقش مهمی در طراحی آرماتورها دارند. در برخی از سیستم‌های تقویت‌کننده، وزن محصول سبک‌تر از مجموعه استاندارد و همچنین سنگین‌تر است.

در کنار تنوع این محصول کارخانجات زیادی در داخل کشور در حال تولید این محصول هستند و نیاز به شناخت دقیق انها می باشد. از بین انواع آرماتورها می توان به نوع سبک اشاره کرد که محصولی با وزن فولادی کمتر از استاندارد صنعتی است. هر شاخه قیمتی دارد و همچنین سبک یا سنگینی میلگرد بر طول و قطر ان تاثیر می گذارد و بنابراین باید نتیجه گرفت که تاثیر وزن بر قیمت بیشتر از سایر پارامترها است.

میلگردهای موجود در فروشگاه آهن البرز از نوع فولاد داخلی و به لحاظ وزنی به 2 دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند که سایزهای سبک، غالبا قیمت کمتری دارند.

هدف از ارائه این مقاله این است که به این سؤال که آیا میلگرد سبک و ارزان بی‌کیفیت است؟ پاسخ تخصصی داده شود.

بررسی وزن میلگرد

یکی از مهمترین پارامترهایی که کیفیت میلگرد توسط آن سنجیده می شود، مقیاس وزن می باشد. وزن مقطع همچنین می تواند استحکام خمشی و کششی انها را تعیین کند.

تولید این مقاطع فولادی در شاخه های 12 متری در سایز های متفاوت انجام می گیرد. همچنین وزن هر سایز از این شاخه ها با وزن دیگری متفاوت است و هر چه سایز بزرگ تر باشد، وزن ان نیز افزایش می یابد. وزن میلگرد توسط جدول اشتال تعیین می شود و هر تولیدکننده موظف است وزن نیروهای خود را طبق هنجار مقرر به خط تولید برساند.

وزن برای هر اندازه بر حسب کیلوگرم است و همه این اعداد از صفحه فولادی می‌آیند.

میلگرد سبک چیست

همان‌طور که از نام آن پیداست وزن آن نسبت به میلگرد سنگین، کمتر بوده و تنها تعداد کمی از تولیدکنندگان ان را تولید و عرضه می کنند.

یک نکته ای که باید حتما به خاطر بسپارید این است که این محصولات در بازه استاندارد جهانی بوده و سبک بودن وزنی انها تاثیری بر روی مقاومت و یا کیفیت ندارد.

 از این پروفیل فولادی سبک می توان به عنوان سازه های تقویت شده برای افزایش استحکام و انعطاف پذیری استفاده شود.

میزان سبکی مقاطع آهنی باید طبق قاعده استاندارد تعیین و اجرا شود، در صورتی که بالاتر از حد مجاز وزن باشد، در مقابل نیروهای جانبی وارد بر سازه مقاومت نکرده و در نهایت منجر به شکست و ضربه می شود.

سایز بندی این محصول از 6 میلی متر تا 32 میلی متر هستند و با قطرهای 8، 10 و 12 در دسته های سبک قرار می گیرند.

میلگرد سنگین چیست

این نوع میلگرد دارای وزن نسبتا بالاتری در جدول وزنی می باشد و به دلیل پیچیدگی کمتر در تولید مقادیر سنگین مطابق با مؤلفه‌های استاندارد ها، تولیدکنندگان ان بیشتر بوده و به راحتی می توانید انها را تهیه کنید.

مقدار عددی وزن می تواند سنگینی و سبکی انها را تعیین کند. اما به لحاظ ساختاری نیز پهن تر از نوع سبک هستند. برای خرید حتما به این موارد توجه کنید.

رابطه وزن میلگرد با قیمت ان

هر چند که قیمت میلگرد سبک در مقیاس کیلوگرم از نوع سنگین بیشتر است اما اگر ملاک را شاخه قرار دهیم هزینه پرداختی میلگرد سنگین بیشتر خواهد بود. این به این دلیل است که قیمت هر شاخته کیلوگرم از حاصل ضرب وزن در قیمت ان به کیلوگرم به دست می اید. این موارد سبب می شوند تا خرید محصولات سبک به لحاظ فنی و اقتصادی مناسب تر باشد.

میلگرد سبک بهتر است یا سنگین؟

میلگرد سبک بخریم یا نوع سنگین؟ این سوال بسیار پرتکراری است خریداران با ان مواجه می شوند. نوع و سایز باید بر اساس نوع سازه انتخاب شود. نکته دوم برای انتخاب محصول این است میلگرد خریداری شده برای سازه توانایی تحمل نیروهای جانبی وارد شده را داشته باشد.

مقیاس وزنی در استحکام و مقاومت آنها تاثیر گزار است و این اثرگذاری به حدی حساس است که اگر وزن کمتر از حد مجاز کمتر باشد نشان بر بی‌کیفیت بودن آن است و توانایی تحمل نیروهای جانبی را نخواهد داشت.

باید بدانید وزن هر دو میلگرد سبک و سنگین موجود در فروشگاه های معتبر آهن الات همانند اهن البرز در بازه استاندارد می‌باشد و محصول تولیدی های معتبر هستند.

همچنین هر دوی انها کیفیت لازم را جهت رفع نیاز شما را دارند. اما انتخاب نوع ان براساس نوع ساختمان، محاسبات مهندس سازه و طراحان می باشد.

نکته دیگر این است که مواد اولیه سازنده هر دو از فولاد و تنها تفاوت در سایز و وزن است. بنابراین گفتن اینکه کدام برای خرید شما مناسب است ایده درستی نبوده و باید با توجه به مسائل اقتصادی و شرایط پروژه تهیه شوند.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *