تفاوت های تیرآهن وارداتی و تولید داخل

تفاوت تیرآهن تولید داخلی و وارداتی

تیرآهن مهمترین بخشی است که در فونداسیون ساختمان ها و پروژه های صنعتی و تجاری به کار می رود. این پروفیل فولادی استحکام سازه را به همراه می اورد و شاکله ی ساختمان ها بر اساس ان طرح ریزی می شود.

هرچه تیرآهنی که برای ساختمان سازی تهیه می شوند باکیفیت و استاندارد باشد، فونداسیون ساختمان مقاوم تر و در برابر تنش های فیزیکی نیز مستحکم تر خواهد بود. در ایران کارخانه های زیادی هستند که این مقاطع فولادی را در انواع مختلف تولید می کنند. در کنار محصولات تولید داخل، انواع باکیفیت وارداتی نیز عرضه می شوند که کسب اطلاعات کامل پیش از خرید کاملا مهم و حیاتی است.

از این رو می توانید با مطالعه این مقاله و یادگیری نکات مهم نسبت به خرید تیرآهن مناسب پروژه خود اقدام کنید.

تفاوت تیرآهن تولیدی برندهای داخلی و خارج

اولین تفاوت بین تیرآهن های داخلی و خارجی در وزن و استانداردی است که در تولید ان در نظر گرفته شده است. استفاده از مواد اولیه و خط تولید متفاوت می تواند این دو مقدار برندهای مختلف را با یک دیگر متفاوت نماید.

تولیدکنندگان داخلی معمولا متناسب با استاندارد و نیاز داخلی ابعاد و وزن تیرآهن را تعیین می کنند. اخیرا نیز میزان تولید تیرآهن با استاندارد اروپایی در داخل کشور نیز افزایش یافته است.

بررسی تیرآهن های تولید داخلی

کارخانه ذوب آهن اصفهان معتبرترین کارخانه تولید کننده تیرآهن در کشور می باشد. به همین دلیل محصولات این کارخانه معیاری برای سنجش محصولات سایر کارخانه ها می باشد. اما به لحاظ معیارها و شاخص ها تفاوت کمی با ان دارند. تیرآهن های کارخانه ذوب آهن اصفهان دارای تلرانس کمی هستند اما سایر کارخانه های ایرانی این پروفیل فولادی را با تلرانس بالا نیز تولید می کنند.

بیشتر بخوانید: استعلام قیمت انواع آهن الات و مقاطع فولادی

تیرآهن های تولیدی داخل کشور براساس استاندارد ها داری سایز 8 الی 30 می باشند اما محصولات وارداتی با استاندارد اروپایی بین 8 الی 60 می باشد. سایر سایزهای تیر با عنوان و برند های ترک، روس و اوکراین وارد کشور می شوند.

بررسی تیرآهن های وارداتی

تیرآهن های وارداتی به کشور دارای مشخصه و ویژگی های معینی هستند که به راحتی قابل شناسایی هستند. به طور کلی تیرهای وارداتی را بر اساس اندازه، ساختار و استاندارد می توان به سه دسته بندی زیر تقسیم کرد.

تیرآهنIPE وارداتی : تیرآهن نوع IPE که با استاندارد اروپایی تولید شده است دارای شکل I انگلیسی هستند و به نوع معمولی نیز معروف هستند  و به راحتی در دسترس قرار می گیرند. ضخامت این تیر در ابتدا و انتها یکسان می باشد و بیشترین استفاده را در بازار داخلی دارند و نقشه کشی های ساختمانی نیز برای مبنای ان است.

سازه هایی با تیرآهن

تیرآهنINP وارداتی : تیرآهن های نوع INP که از کشور روسیه و چین وارد کشور می شوند، به لحاظ ساختاری شبیه نوع IPE می باشند و شکل ظاهری آنها L می باشد اما با این تفاوت که ضخامت بالهای ان  در ابتدا نازک بوده و در انتهای ضخامت ان افزایش می یابد. جالب است بدانید که اخیرا برخی از کارخانه های ایرانی نیز این تیرآهن مدل INP را به صورت گسترده تولید و عرضه می کنند.

تیرآهن هاش(H) وارداتی : این نوع تیر نیز بر اساس استانداردهای اروپایی اما با ظاهری متفاوت تر تولید می شوند. شکل ظاهری ان همانند H انگلیسی می باشد و واردات این محصول امار بسیار بالاتری نسبت به دو نوع قبلی دارد.

تنها کارخانه فایکو و ذوب آهن اصفهان قادر به تولید ان در سایز های محدود هستند و همین امر سبب شده تا برای پاسخ به نیاز مصرف داخل واردات ان نیز زیادتر باشد. سایز بندی تیرآهن هاش بین 10 الی 100 سانتی متر بر اساس ارتفاع و سایز متفاوت است.

 به لحاظ وزنی نیز دارای دو نوع سبک و سنگین می باشد که بر روی قیمت ها نیز تاثیر گذار است. این محصول عمدتا از کشور روسیه و چین وارد کشور می شود.

بهترین کارخانه های تولید کننده تیرآهن

اولین پارامتر برای انتخاب و خرید تیرآهن نیاز پروژه می باشد. همانطور که پیش از این دانستید انواع مختلفی از تولیدات داخلی و خارجی در بازار آهن آلات موجود می باشد که می توانید اقدام به خرید کنید.

به جز کارخانه ذوب آهن اصفهان محصولات برند هایی همانند تیرآهن اهواز، کرمانشاه، ظفر بناب و فایکو نیز به لحاظ استانداردی در سطح بالای جهانی قرار دارند و برای انواع پروژهای عمرانی می توانند کارامد باشند. به لحاظ قیمتی به دلیل نزدیکی محصولات ذوب آهن اصفهان به استانداردهای جهانی قیمت انها نیز نسبت به سایر شهرستان ها نیز بیشتر می باشد.

سایز تیرآهن های تولید داخلی بین 12 الی 30 می باشد که دارای انواع سبک و سنگین می باشند. در این میان سایر کارخانه های موجود در ایران به تولید سایر تیرهای پرکاربرد و استراتژیک می پردازند.

سایر سایز بندی تیرهای مورد نیاز کشور با واردات از کره، روسیه، چین، ترکیه، اوکراین و … تامین می گردد. همچین سایز های 14،16 و 18 انها نیز در دسترس هستند.

نکات قیمتی و خرید تیرآهن های وارداتی

قیمت تیرهای وارداتی از کشورهای مختلف به نرخ ارز و گمرک و حمل و نقل بستگی دارد. بنابراین بازه قیمتی انها بالاتر از انواع داخلی است. همچین میزان نوسانات انها نیز بسیار سریع تر و بالاتر بوده که تغییرات لحظه ای انها دور از انتظار نیست.

خرید به قیمت بالاتر یا خرید محصولات ایرانی با عنوان محصولات وارداتی می تواند برای خریداران اتفاق بیفتد بنابراین توصیه می کنیم که حتما پیش از خرید مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

کارشناسان آهن البرز اماده ارائه هر گونه مشاوره در زمینه خرید انواع تیرهای داخلی و خارجی می باشد.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *