شناخت و ارزیابی کارخانه های تولیدی تیرآهن

تیرآهن و تامین کنندگان برتر کشور

یکی از عواملی که می تواند کارخانه ها و شرکت ها را از مشکلات بزرگی نجات دهد و همچنین آن ها را رو به تعالی سوق دهد، بررسی زوایای پنهان موجود در آن فعالیت می باشد. به طور مثال با شناخت و ارزیابی کارخانه های تولیدی تیرآهن می توانید موانع تولید، افزایش سرعت و بهره وری، بومی سازی تجهیزات و… را به دست بیاورید که در این صورت از بروز مشکلات عدیده ای می توانید جلوگیری نمایید.

تولید تیرآهن یکی از فعالیت های استراتژیک هر کشوری محسوب می شود و با توجه به اینکه صنایع مختلفی را درگیر خود کرده است، نیاز است تا به شناخت و ارزیابی کارخانه های تولیدی تیرآهن بپردازیم و چالش ها و مشکلات پیش روی آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

به دلیل اهمیت بسیار زیادی که این محصول داشت شرکت هایی در داخل توانستند با تکیه بر دانش و توان مهندسین داخلی و همچنین با توجه به موقعیت جغرافیایی که در کشور وجود دارد و وجود معادن بسیار خوب معدنی که به وسیله آن ها مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ها تامین شد بزرگترین چالش هایی که ممکن است به وجود بیاید را حل کردند.

تاریخچه تولید تیرآهن در ایران

نیاز روز افزون فولاد در داخل باعث شد در سال 1346 شرکتی در ایران مورد بهره برداری قرار گیرد که در این زمینه مشغول به فعالیت شد، هرچند مواد اولیه مورد استفاده در این کارخانه از خارج از کشور تهیه می شود اما در هر صورت تحول بزرگی در کشور در حال شکل گیری بود.

پس از آن در دهه 50 شمسی بود که کارخانه ای برای تولید فولاد در اصفهان با سرمایه گذاری بزرگی به افتتاح رسید که توانست محصولاتی زیادی را به تولید برساند. با توجه به این حجم فعالیت و البته مشکلاتی که در ادامه کشور با آن رو به رو شد موجب شد که این صنعت دچار اختلال شود.

پس از گذشت آن بود که شرکت های متعددی افتتاح شدند و توانستند محصولات زیادی را تولید و روانه بازار کنند، علاوه بر اینکه توانستند نیاز داخل را بر طرف نمایند محصولات زیادی را نیز به کشورهای منطقه صادر نمودند.

شرکت های بزرگی که در ایران تیرآهن تولید می کنند

پس از گذشت سال ها و پیشرفت های علمی و لجستیکی که با آن رو به رو هستیم موجب شده است تا شرکت های متعددی در ایران مشغول تولید فلزات مهم و کالاهای استراتژیک باشند به دلیل این حجم تولیدات، کشور را از واردات بی نیاز کنند و با توجه به این اتفاق قیمت تیرآهن در کشور در مقابل نمونه خارجی آن ارزان تر به دست مشتریان برسد.

اولین کارخانه ای با هم مورد بررسی قرار می دهین ذوب آهن اصفهان می باشد که جزء اولین شرکت های موجود در این صنعت می باشد. محصولات تولیدی این سازمان بسیار با کیفیت بوده و محصولات تولیدی آن با  استقبال مشتریان رو به رو شده است. با توجه به امکاناتی که در این کارخانه موجود می باشد می توانند تیرآهن های 12 تا 32 را تولید نمایند.

شرکت بعدی که در نزدیکی شهر تهران واقع شده است آریان می باشد، که با توجه به کیفیت بسیار بالایی که در محصولات تولید شده این کارخانه وجود دارد عمده تولیدات خود را به خارج از کشور صادر می کند و ارز آوری بسیار خوبی برای کشور دارد. دایره تولیدات آن نیز بین سایزهای 16 تا 27 می باشد.

گروه ملی صنعت فولاد ایران یکی دیگر از بزرگترین تولید کننده این محصولات می باشد که با توجه به ساختاری که در کارخانه دارد می تواند انواع مختلف آن را تولید نماید. از جمله این محصولات می توان به بال نیم، پهن و موازی و نوع سبک آن اشاره کرد. و طول محصولات تولید این شرکت در سایز های 6 متری، 9 متری و 12 متری می باشد.

یکی دیگر از شرکت های بزرگی که در کشور مشغول به فعالیت می باشد، فایکو می باشد که با توجه به امکاناتب که دارد می تواند تیرآهن های 16 تا 26 را بسازد و حجم تولیدی این شرکت عددی حدود 750 هزار تن می باشد.

شرکت فولاد خوزستان نیز یکی دیگر از این شرکت های بزرگ می باشد که توجه به مساحت حدود 8 کیلیومتر مربعی که دارد پس از کارخانه ذوب آهن بزرگترین متراژ را در بین شرکت های مختلف دارد. این مجموعه توانسته با تولیدات خامی که دارد خوراک شرکت های زیرمجموعه را تامین کرده و نقش کلیدی را ایفا نماید.

دانش فنی و متخصصینی که مورد نیاز کارخانه ها می باشد

از جمله مهمترین نکاتی که پیش از شروع پروسه تولید باید به آن دقت کرد و در صورت عدم رفع موانع آن محصولات تولیدی کیفیت لازم را نخواهند داشت وجود افراد متخصص و کاربلد می باشد که به دانش روز دسترسی داشته و این قابلیت را داشته باشند که هر روزه خود را بر راهکارهای جدید وقف دهند.

یکی از مهمترین عواملی که باید کارشناسان و نیروی فنی کارخانه به روز باشد وجود استانداردهای تولید می باشد که هر کالا را بر اساس آن تولید می کنند. که اگر محصولی استاندارد معتبری را نداشته باشد نمی توان روی کیفیت آن حساب ویژه ای باز کرد.

از جمله استانداردهایی که بسیار پرکاربرد است استاندارد DIN می باشد که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و محصولات تولیدی با استفاده از این قوانین می توانند در طولانی مدت به کار خود ادامه داده و از بروز مشکلات و افت کیفیت جلوگیری نمایند.

تفاوت تیرآهن های تولیدی کارخانه ها در چیست؟

تیرآهن ها را بر اساس نوع سازنده و وزن قیمت گذاری می کنند. مانند تمامی محصولات موجود در این صنعت هرچه وزن آن بیشتر باشد قیمت آن نیز زیاد می شود و از این قاعده مستثنی نمی باشد.

اما شرکت تولید کننده یکی از مهمترین عواملی است که قیمت را می تواند تغییر دهد. با توجه به کیفیت بسیار بالایی که محصولات ذوب اهن دارند قیمت آن ها همیشه مقداری بیشتر از سایر شرکت ها می باشد و البته با توجه به کیفیت بسیار بالایی که دارد و همچنین وزن استاندارد قیمت آن معقول می باشد.

با توجه به اهمیتی که شرکت تولید کننده دارد افرادی سودجو پا را فراتر گذاشته و محصولات درجه دو و بی کیفیت را با تغییراتی به نام محصولاتی درجه یکی همچون ذوب آهن اصفهان به فروش می گذارند و در این مسیر سودهای هنگفتی را به جیب می زنند.

در این بین اگر می خواهید محصولی را از این خانواده تهیه نمایید نیاز است تا به عوامل مختلفی دقت نمایید. از جمله این ها می توان به سایز، وزن، ترکیب هایی که در تولید استفاده شده است، محلی که می خواهید نصب نمایید و… دقت کنید که شما را در انتخاب بهتر کالایی راهنمایی می کنند.

ساده ترین راه تشخیص یک محصول نامی است که بر روی آن حک شده است که نام سازنده آن می باشد که در تعداد دفعات زیادی بر روی محصول نقش بسته است و به راحتی می توان آن را تشخیص داد. به طور مثال محصولات تولیدی ذوب را با نام اختصاری ESCO که در طول باله محصول وجود دارد می توان یافت.

البته باید این نکته را نیز ذکر کرد که ممکن است وزن محصولات در سایزهای یکسان متفاوت باشد. به طور مثال تیرآهن سایز 14 ذوب وزنی حدود 155 کیلوگرم دارد اما شرکت دیگری همین محصول را با وزن 300 کیلوگرم به بازار ارئه می دهد.

در نتیجه اگر از تخصص لازم برخوردار نمی باشید حتما باید از نظر متخصصان و مهندسین ناظر بهره مند شوید.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *