درمورد روش های کاشت میلگرد در بتن بیشتر بدانید

میلگرد در بتن

کاشت میلگرد به مجموع فرایند های حفاری روی بتن، سنگ دیوار و سایر بسترها و سپس تزریق بتن های مهارکننده و با استحکام بالا اطلاق می شود و پس از طی کردن این مراحل نوبت به کاشت میلگرد متناسب با سازه مورد نظر و متصل کردن آن ها به یکدیگر خواهد رسید تا به اصولی ترین روش این عملیات انجام گردد و باعث افزایش مقاومت کششی بخش های محتلف سازه شود.

بطور کلی کاشت میلگرد برای مقاوم سازی بتن در بخش های مختلف ساختمانی مانند ستون ها و فونداسیون صورت می پذیرد و هدف از آن نیز افزایش بابری این بخش های اساسی در سازه می باشد. همین موارد باعث شده تا فرایند کاشت میلگرد در بتن از اهمیت بالایی برای استحکام نهایی ساختمان برخوردار باشد و باید اکثر کسانی که در زمینه آرماتور بندی مشغول به کار هستند، این عملیات را به خوبی آموزش دیده باشند و بطور اصولی آن را پیاده سازی کنند.

گفتنی است که در صورت عدم انجام صحیح این فرایند ممکن است نتیجه مطلوب را به همراه نداشته باشد و همچنین باید توجه داشته باشید که در اجرای این سیستم کشش کل استحکام باید بیشتر از مقاومت کششی میلگرد باشد. برای آشنایی بیشتر با موضوع جایگذاری صحیح میلگرد در بتن در ادامه مطلب همراه ما باشید.

دلیل کاشت میلگرد در بخش های مختلف سازه

همانطور که گفته شد میلگرد ها به منظور تقویت مقاومت کششی سازه ها در بخش های مختلف آن جایگذاری خواهند شد. دو بخش عمده که از این فرایند برای استحکام آن ها استفاده می شود مربوط به ستون ها و فونداسیون است که به موجب اهداف مختلف از کاشت آرماتور در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

کاشت میلگرد مناسب در بخش فونداسیون

هدف از جایگذاری انواع میلگرد های فولادی در فونداسیون ایجاد یکسان سازی پی یا همان فونداسیون، تقویت، افزایش و یا کاهش ارتفاع پی و در نهایت تغییر در اندازه آن می باشد که با انجام اصولی این عملیات با استفاده از چسب های مناسب، بهترین نتیجه را برای اجرا کنندگان به دنبال خواهد داشت. در وهله اول محاسبات دقیق در رابطه با قطر و عمق استاندارد برای سوراخ مورد نیاز بر روی بتن از سوی کارشناسان صورت گرفته و  با استفاده از مته فرایند سوراخکاری بتن از سوی این افراد شروع خواهد.

میلگرد و بتن ریزی

نکته: توجه داشته باشید که در صورت استفاده از تجهیزاتی به غیر از مته و دریل در سوراخکاری بتن، ممکن است به آرماتور کار شده در فونداسیون آسیب وارد شود. برای استعلام قیمت انواع آهن الات و مقاطع فولادی به صفحه اصلی سایت مراجعه فرمایید، در جریان باشید که امکان خرید آنی نیز وجود دارد.

با توجه به مکانیزم پی در سازه های کوچک و بزرگ، کاشت میلگرد های فولادی در آن به منظور های مختلفی صورت میگرد که دو مورد از مهم ترین آن ها مربوط به ارتقا سطح مقاومت فنداسیون و افزودن جزئیات بیشتر در سازه می شود. به هر صورت انجام عملیات کاشت میلگرد در بتن فونداسیون نیازمند دانش و مهارت های ویژه در انجام محاسبات مورد نیاز و انجام اصولی کاشت خواهد بود؛ در غیر این صورت عملیات انجام شده نتیجه مطلوبی را در پی نخواهد داشت.

کاشت میلگرد مناسب در ستون های سازه

کاشت میلگرد در ستون های موجود در سازه از دیگر فرایند های تقویت و استحکام بندی اسکلت ساختمانی می باشد که بطور کلی برای اتصال و امتداد ستون ها و پیوند آن ها به تیر های بتنی انجام می پذیرد. فواصل بین آرماتور بندی صورت گرفته و مکان قرار گیری خاموت ها در بتن از عوامل مهمی هستند در کاشت میلگرد ها در ستون نقش اساسی را ایفا می کنند.

انجام محاسبات برای کاشت این آرماتور ها نیز همانند فونداسیون از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد؛ چرا که این امر باعث کاهش هزینه های احتمالی و آسیب های وارده بر بتن را کاهش خواهد داد. با انجام این فرایند شما مکان قرار گیری دقیق خاموت و آرماتور ها را درون بتن شناسایی خواهید کرد. پس افرادی که انجام این عملیات را بر عهده دارند، باید از مهارت های لازم برای اجرای کلیه مراحل کاشت میلگرد برخوردار باشند.

محاسبات استاندارد در کاشت میلگرد

جایگذاری میلگرد ها در بخش های مختلف سازه از جمله ستون باید با دقت فراوان از سوی اجرا کنندگان صورت پذیرد تا نتیجه ایده آل را در پی داشته باشد؛ به همین منظور انجام محاسباتی همچون اندازه عمق، قطر و تعداد میلگرد های مورد نیاز برای کاشت از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. این محاسبات عمدتا با استفاده از نرم افزار های پیشرفته اندازه گیری صورت می گیرد تا با کمترین درصد خطا همراه شود.

استاندارد های موجود در این محاسبات شامل بررسی های صورت گرفته از سوی مجموعه های عرضه کننده انکر بولت ها (ابزار هایی برای نصب و محکم کردن سازه های مختلف) می باشد و در واقع این استاندارد ها هستند که عمق و شرایط سوراخ کاری مورد نیاز در بتن و همچنین اندازه چسب هایی که برای اتصال میلگرد به بتن استفاده می شود را برای اجرا کنندگان تعیین می کنند. 

هزینه کاشت میلگرد در بتن

همانگونه که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد، کاشت میلگرد یکی از فعالیت هایی است که موجب تقویت و افزایش باربری بخش های مختلف سازه خواهد شد و انجام آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از همین رو قیمت کاشت میلگرد یا هزینه های مربوط به آن از موارد مهمی است که اکثر انبوه سازان و اجرا کنندگان این فرایند به دنبال یافتن اطلاعات دقیق در رابطه با آن می باشند.

اصلی ترین مواردی که در مقدار هزینه کاشت آرماتور ها تاثیر خواهند گذاشت، در وهله اول قیمت مواد اولیه و چسب کاشت آرماتور بوده و در مرحله دوم دستمزد یا حق الزحمه اجرا کنندگان می باشد. قیمت مواد اولیه و چسب با توجه به نوع و کیفیتی که برخوردار می باشد برای پروژه های عمرانی متغیر خواهند بود و باید دقت داشته باشید که از مواد با کیفیت و درجه اول برای انجام این فرایند استفاده کنید.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *