نکات جالب در مورد خمکاری لوله فولادی

اشنایی با خمکاری لوله فولادی

همانطور که می دانید لوله یکی از محصولاتی می باشد که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا این قابلیت را به شما می دهد که به وسیله آن بتوانید انواع مواد همچون آب، گاز، نفت و… را به وسیله آن منتقل کنیدو در این مسیر خدشه ای به فعالیت شما وارد نشود.

اما این پایان راه نبود و نیازمند آن بود تا با خم کردن و یا وارد آوردن انحنایی به محصول مورد نظر عملکرد آن را بهتر کرد، زیرا گاهی بدون ایجاد این شکل ها امکان استفاده از محصولات وجود نداشت و این یکی از چالش های بزرگی بود که صاحبین کسب و کار با آن دست و پنجه نرم می کردند.

این قابلبت را نمی توان به صورت دوره ای انجام داد و نیاز است تا به صورت متمرکز و دائمی پیاده سازی شود تا بتوان از امکاناتی که به وجود می آورد به راحتی و در دراز مدت استفاده نمود. در غیر این صورت هزینه های زیادی را به شما تحمیل خواهد نمود.

در سالیان گذشته دقیقا در زمانی که پیوند دانشگاه و صنعت به سرانجام نرسیده بود به وسیله روش های سنتی و گاها دستی این عملیات به انجام می رسید که کمتر با موفقیت همراه بود. اما این روزها با توجه به پیشرفت های علمی که صورت گرفته است خمکاری لوله با کیفیت مناسب پی ریزی شده است که چالش ها و مشکلات بزرگی را به وسیله آن بر طرف نمودند.

انواع روش های مختلف خمکاری لوله فولادی

در ابتدا پیش از آغاز فرآیند خمکاری لازم است تا به بررسی دقیق جنس و متریال مورد استفاده در لوله بپردازید که این امر کمک شایانی در یافتن بهترین راه حل در خمکاری می دهد. لازم به ذکر است در زمان انتخاب کالای مورد نظر باید به چند عامل توجه فرمایید. این عوامل عبارتند از قیمت لوله، تناسب با روش انتخابی برای تغییر و… که در صورت رعایت نکردن آن مشکلات بزرگی را برای شما به وجود می آورد.

از جمله راهکارها می توان به روش های سرد، گرم، غلتک، پرس، فشار، کشش و القایی اشاره کرد که هر یک از آن ها را می توان بر روی یک لوله خاص پیاده سازی کرد. زیرا گاهی لوله ها از موادی تشکیل شده اند و یا قطری دارند که نمی توانند در برابر سختی و یا گرما از خود مقاومت به نمایش بگذارند و در صورت اعمال روشی کارایی خود را از دست می دهند.

در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت و نوع کاری که صورت می پذیرد را با شما در میان خواهیم گذاشت.

خمکاری لوله فولادی به روش سرد

این مدل از جمله روش هایی می باشد که به عنوان مدل مرجع شناخته می شود و به وسیله آن طرح های زیادی پی ریزی می شوند. کلیدی ترین نکته ای که توانسته آن ها را با هم یکسان کند و در یک خانواده قرار دهد و نقطه اشتراک آن ها با هم شود این است که در هیچ یک از این روش ها، از حرارت استفاده نمی شود.

خمکاری لوله فولادی به روش پرس

پرس دستگاهی بوده که از گذشته تا به امروز در صنعت مورد استفاده قرار می گرفت. شیوه کار به این صورت است که با استفاده از دستگاه های مختلفی همچون غتلک و بلوک و گیره هیدرولیکی وارد دستگاه خمکاری می شود و با وارد آوردن فشار در آن تغییر ایجاد می کند.

شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که با استفاده از این راهکار در چه محصولاتی می توان استفاده کرد، که باید بگوییم در محصولاتی همچون پایه های محصولات چوبی و یا محصولات آهنی که در پکیج و شوفاژ مورد استفاده قرار می گیرد.

خمکاری فشاری سرد لوله های فولادی

برای به انجام رساندن این روش نیاز است تا 3 دستگاه در کنار یکدیگر به فعالیت بپردازند. از جمله آن ها می توان به گیره، خم و فشار متحرک اشاره کرد. برای انجام نیاز است تا قالب خم در مرکز قرار می گیرد و یک فشار همیشه در حال وارد آوردن نیرو می باشد و یک فشار دیگری که وارد می شود، شروع به چرخاندن لوله دور قالب می کند.

خمکاری غلتکی سرد

یکی از روش هایی که به وسیله آن می توان لوله های بزرگ را مورد تغییر قرار داد این روش می باشد که با استفاده از غلتک های مختلف و تنظیماتی که باید به وجود بیاید یک فاصله ای ایجاد می شود که موجب طرح دار و خم دار شدن آن کالا می شود.

خمکاری کششی-چرخشی سرد در لوله های فولادی

با توجه به اینکه در این روش کنترل زیادی بر روی لوله دارید می توان با دقت زیاد عملیات را انجام داد. نحوه انجام کار نیز به این صورت می باشد که با استفاده از گیره و قالبی که به هم چسبیده اند و در عین حال با هم در حال دوران می باشند وقتی لوله وارد قالب می شود تغییر مورد نظر به انجام می رسد.

با توجه به روش هایی که با شما در میان گذاشتیم روش های سرد به پایان رسید. همانطور که مشاهده کردید با توجه به مقاومت لوله ها محصولاتی را می توان تغییر دارد که قطر و ضخامت کمتری داشته باشند. البته با توجه به نوع کار سرعت بسیار زیاد می باشد و در صورت رخ دادن ایرادات تکنسین سریع متوجه آن می شود.

خمکاری گرم

با توجه به نام آن در این روش با استفاده از سوخت حرارت زیادی تولید کرده و نقطه ای را که می خواهید خم کنید با استفاده از این انرژی که به وجود آمده است تغییرات مورد نظر را ایجاد نمایید. البته باید بدانید با توجه به اینکه مقدار زیادی انرژی باید صرف شود هزینه پیاده سازی آن را شدت افزایش می دهد.

این روش برای محصولات بزرگ و ضخامت های زیاد بسیار مناسب می باشد که به وسیله آن می توان هر تغییری را اعمال کرد. لازم به ذکر است اگر می بینید محصولی را می توان با یکی از روش های سرد که نام بردیم خم کرد به هیچ عنوان نباید از این روش استفاده نمود.

خمکاری القایی

خمکاری القایی که یکی از بهترین و کارآمدترین روش ها می باشد و می توان انواع لوله ها را به وسیله آن خم کرد. روش کار به این صورت می باشد که با استفاده جریان ها مغناطیسی کالا را گرم کرده و بدون آن که نیرویی به آن وارد نمایند تغییرات ایجاد می شود. این روش به وسیله کویل القایی صورت می پذیرد. البته پس از این کار نیاز است که مراحل سرد کاری انجام شود.

این روش مزایای بسیاری دارد از جمله آن ها می توان به سرعت در انجام کار، کاهش هزینه، اعمال تغییر در هر محصول با هر ضخامت و شعاع، عدم استفاده از جوشکاری و… اشاره کرد.

عیوبی که ممکن است در خمکاری به وجود بیاید

با توجه به اینکه این نوع از فعالیت ها مستلزم داشتن دستگاه های حرفه ای و بروز می باشد. البته باید از نیروی متخصص و کاربلد نیز بهره برد که تا حد امکان از بروز ایرادات و تحمیل هزینه های زیاد جلوگیری نمود اما متاسفانه کار همیشه بر طبق میل انجام نمی شود و مشکلاتی را به وجود می آورد.

از جمله این عیوب می توان به کاهش ضخامت خارجی لوله، مسطح شدن دیوار پشتی، کمانش یا به اصطلاح تنش هایی که در شکل دهی به وجود می آید، بیضی شدن و چروک هایی که ممکن است ایجاد شود از جمله شایع نرین ایراداتی است که ممکن است در حین کار و یا نصب به وجود بیاید.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *