چگونه می توان مانع خوردگی میلگردهای فولادی شد

جلوگیری از خوردگی میلگرد در انبار

با توجه به نوع کاربری این محصول که موجب شده است اهمیت آن به شکل قابل توجهی افزایش یابد. در نتیجه نیاز است تا مهندسین سازه در زمانی که می خواهند این محصول را مورد استفاده قرار دهند به تمامی عواملی که ممکن است در این مسیر خدشه ای در فعالیت درست آن ایجاد نمایند مورد بررسی قرار گیرد.

یکی از این عوامل که در صورت نادیده گرفتن حتما مشکلات بزرگی را به وجود می آورد و گاهی این مشکلات آنقدر بزرگ هستند که می توانند جان انسان ها را به خطر انداخته و لطمات جبران ناپذیری را وارد نمایند و آن خوردگی میلگردهای فولادی می باشد.

برای جلوگیری از این اتفاق نیاز است تا در اولین مرحله که انتخاب محصول نام دارد دقت لازم را به خرج داده و نظر مشاوران و مهندسان را به دقت مورد ارزیابی قرار داد، و در این صورت می توان امیدوار بود که از بزرگترین چالشی که ممکن است گریبان گیر شود رهایی پیدا کرد.

آیا می دانید خوردگی میلگردهای فولادی چه زمانی شروع می شود؟

با توجه به موادی که در تولید میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد این محصول را در برابر مواد اسیدی و بازی و همچنین رطوبت بسیار حساس کرده و در صورتی که در معرض آن ها قرار گرفته باشد، مستعد زنگ زدن و از دست دادن کیفیت می باشد.

حال برای یافتن این مسئله که خوردگی میلگردهای فولادی چه زمانی شروع می شود، به راحتی می توانید متوجه شوید که اگر در معرض عواملی محیطی همچون رطوبت، سطح محصول و همچنین ماده هایی که می تواند اتفاقات شیمیایی را رقم بزند قرار گیرد و در این زمان شروع به جا به جایی الکترون های موجود در سطح محصول کند خوردگی را می توان آغاز شده دانست.

یکی از عواملی که می تواند در شروع خوردگی تاثیر گذار باشد استفاده از دو محصول متفاوت در کنار یکدیگر است. به طور مثال در کنار میلگرد از آلومینیوم نیز استفاده شود که در این زمان با توجه به اختلافاتی در مواد اولیه آن ها وجود دارد موجب می شود بر روی یکدیگر تاثیرات مخرب بگذارند.

روش هایی که باعث افزایش مقاومت میلگردهای فولادی در برابر خوردگی می شود

با توجه به اهمیت این کالا در ساختمان نیاز است تا با دقت فراوان آن را زیر نظر داشت تا در صورتی که اتفاقی رقم خورد آن را مورد ارزیابی قرار داده و راهکارهایی که بتوان این مشکل را به وسیله آن حل کرد را مورد بررسی قرار داد.

در مرحله اول باید بدانید شما به راحتی می توانید با دقت در انتخاب محصول، پوشش مناسبی که مناسب استفاده است، شرایط محیطی و نوع نگهداری از انواع و اقسام مشکلاتی که ممکن است روی دهد جلوگیری به عمل آورد.

در ادامه عواملی که در صورت رعایت آن ها می تواند مقاومت در برابر خوردگی را افزایش دهد را با هم به صورت کوتاه و مختصر مورد بررسی قرار می دهیم.

بیشتر بخوانید: آهن البرز فروشگاه اهن الات و مقاطع فولادی

مهمترین نکته ای که در صورت رعایت می تواند از کیفیت میلگرد محافظت کند نوع و روش نگهداری آن است. در این زمان لازم است به نکات بسیار مهمی توجه کنید. از جمله این نکات دور نگه داشتن از موادی شیمیایی، مواد نمکی و کلرید، باران، برف، چوب و… است که در زمان انبار کردن و جا به جایی باید به آن توجه فراوان کرد.

برای افزایش مقاومت و بالا بردن طول عمر محصول می توان آن ها را پیش از استفاده از هر گونه زنگ زدگی پاک کرده و یا پیش از مصرف با استفاده از موادی همچون نیکل، کادمیوم و… یک لایه نازک بر روی آن به وجود آورد که با این کار مقاومت به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

البته با استفاده از پودرهایی که این روزها در پوشش دهی استفاده می شود که در زمانی که پس از پاشیده شدن با وارد آوردن حرارت سطح آن را به آن پودر آغشته می کنند و یک لایه محافظ می سازند. از جمله این پودرها می توان به نایلون، پلی استر، آکریلیک و… اشاره کرد.

آیا می توان خوردگی میلگردهای فولادی را از بین برد؟

در حالت کلی باید بدانید که می توان خوردگی ها را از روی محصولات از بین برد و پاک کرد. حال باید در ابتدا بررسی شود که این میزان چقدر می باشد و چه هزینه ای در بر خواهد داشت. لازم به ذکر است اگر بخواهید تمامی آن قیمت را حذف و جایگزین کنید هزینه انجام کار به شدت افزایش پیدا می کند. در ادامه روش هایی را با هم می بینیم که به وسیله آن ها می توان از پس هر چالشی بر آمد.

روش اول برس کشی: اگر قسمتی از کالا دچار زنگ زدگی شده باشد می توان از برس های مخصوص که به صورت دستی و ماشینی هستند استفاده نمود.

روش دوم واترجت: این دستگاه با آب کار می کند و می تواند آب را با فشار زیاد بر روی محصول پاشیده و زنگ زدگی ها را از روی آن بزداید.

روش سوم سندبلاست: این دستگاه نیز مانند واترجت می تواند حجم زیادی از آب را بر روی محصول تزریق نماید. البته باید این نکته را نیز بیان کرد که این دستگاه همزمان می تواند مواد دیگری نیز تزریق نماید. سندبلاست می تواند از پس خورده های بزرگبر بیاید.

می توان از مواد مخصوصی نیز در این مسیر استفاده کرد که با توجه به تعداد زیاد شرکت های تولید کننده قیمت های متفاوتی از آن در دسترس قرار دارد.

پس از انجام هر یک از این روش ها به راحتی می توانید با استفاده از ضدزنگ ها دست به کار شده و محصولات را در برابر هر یک از این معضلات ایمن کنید.

کارهایی که برای مراقبت بیشتر میلگرد مورد نیاز است

لازم به ذکر است در صورت پاک نکردن زنگهای ایجاد شده چسبندگی بین بتن و دیگر اجزا کاهش پیدا می کند و این مسئله می تواند عمر سازه را کاهش داده و موجب ریزش آن شود.

با توجه به ساختار شیمیایی سیمان و محصولات فلزی در زمانی که کنار یکدیگر قرار می گیرند ماده ای غشایی مانند دور محصولات فلزی آزاد می شود که به ناحیه خنثی نیز معروف است. حال اگر فلز دچار ایراد باشد این لایه را از بین می برد و پروسه تخریب آن آغاز می شود.

برای جلوگیری از هریک از این مشکلات به راحتی می توانید پیش از مصرف محصولات فلزی آن ها را در محلولی از ضدزنگ در زمانی نزدیک به نیم ساعت نگهداری کنید و این قابلیت را به آن اضافه کنید تا دچار خرابی نشود.

با توجه به خوردگی میلگرد آیا می توان بتن را ترمیم کرد

زمانی که این اتفاق رقم می خورد و پروسه خوردگی شروع می شود نشانه های متعددی به نمایش در می آید که یکی از آن ها ترک خوردن بتن نام دارد که در صورت بروز و دیدن این اتفاق هر چه زودتر باید دست به کار شده و شروع به بازسازی آن کنید.

باید بدانید در هر زمانی می توان پروسه ترمیم را انجام داد اما نکته ی مهمی که در این بخش وجود دارد این است که باید در سریع ترین زمانی که ممکن است این اتفاق رقم بخورد و پس از پیدایش اولین نشانه ها باید دست به کار شد و از بروز حوادثی همچون ریزش جلوگیری به عمل آورد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که سالانه بالغ بر میلیاردها دلار در سراسر جهان برای نگهداری و تعمیر این چالش هزینه می شود که در صورت رعایت و انجام روش هایی این میزان را می توان به شکل قابل توجهی کاهش داد.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *