اشنایی با خاموت و انواع آن

خاموت-میلگرد

یکی از مهمترین مسائلی که باید به آن دقت شود استفاده از محصولاتی می باشد که بتوانند در افزایش ایمنی سازه نقش مهمی را ایفا کنند و در راستای این مهم قدم بردارند تا از بروز حوادثی تلخ جلوگیری نمایند. البته باید این نکته را متذکر شد که این اصول بر پایه ی مهندسی و طبق قوانین خاص و روز دنیا باید مورد استفاده قرار گیرد.

در ابتدا و به صورت صریح باید بیان کنیم که خاموت یکی از مهمترین الزامات برای افزایش مقاومت و استحکام سازه می باشد که حتما باید در فونداسیون و زمانی که مهندسین می خواهند شناژ بندی کنند مورد استفاده قرار گیرد.

این اهمیت موضوع و کارایی بسیار مهمی که این محصول ایفا می کند، ما را بر آن داشت تا به بررسی دقیق این کالای مهم پرداخته و به آن از زوایای مختلف نگاهی بی اندازیم تا با دید کامل و به صورت اصولی و مهندسی و البته با خیال راحت و اطمینان خاطر آن را مورد استفاده قرار دهید.

تمام تعاریفی که از خاموت باید بدانید

خاموت یک نوع میلگرد می باشد و در صنعت مهم و کلیدی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت کلی لازم است بدانید که میلگردها را به دو صورت طولی و عرضی نصب می کنند که به نوع عرضی آن خاموت گفته می شود که به صورت دور پیچ و مورب، در ستون ها نصب می شود.

با توجه به این که این کالا را در سایزهای متفاوتی می توان یافت به طوری که در دسترس عموم قرار دارد، به طبع آن خاموت نیز در سایزها و اندازه های مختلفی تولید و روانه بازار می شود. اما 2 سایز 8 و 10 آن بیشتر مورد استفاده مهندسان و شاغلین در این حوزه قرار می گیرد.

برای ساخت این محصول مهم که وظیفه نگهداری محصولات طولی را در بر دارد و در ستون ها و تیرها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد از محصولات آجدار استفاده می شود که قدرت انعطاف پذیری لازم را داشته و می تواند در نگهداری دقیق و استحکام بالا به سایر اجزا یاری رساند.

برای یافتن قیمت آن نیز می توانید با به دست آوردن قیمت روز میلگرد یک دید کلی از دایره نوسانات قیمت آن به دست بیاورید و در این زمان است که متوجه می شوید چقدر قیمت آن به میلگردها وابسته است و نزدیکی زیادی به یکدیگر دارند.

انواع خاموت و تفاوت هایی که با هم دارند

برای بررسی انواع خاموت و تفاوت هایی که با هم دارند، دایره روش ها در بر گیرنده تمامی این راهکارها می باشد که می توان هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی آن را به انجام رساند، که در ادامه هر یک را به اختصار معرفی خواهیم کرد.

خاموت های سنتی: با توجه به نام آن این روش را می توان به عنوان قدیمی ترین روش نام برد که به صورت دستی زاویه مورد نظر ایجاد می شود. با توجه به روش کار سختی های زیادی را متوجه کارکنان این صنعت به وجود می آورد که البته این روزها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

خاموت های معمولی: این روش بسیار نزدیک به روش سنتی می باشد اما با یک تفاوت عمده رو به رو هستیم. در این روش بر عکس روش قبلی که به صورت دستی صورت می پذیرفت در این روش ازن تغییر حالت توسط دستگاه ها انجام می شود

خاموت های مارپیچی: در این روش با یاری گرفتن از ماشین آلات صنعتی همچون دستگاه های CNC انجام می شود. ر.وش کار نز به این صورت می باشد که با استفاده از این دستگاه ها طرح پیچی به محصول داده می شود و آن را به این شکل آماده می کنند.

خاموت های سلولار: این روش را می توان به عنوان جدیدترین روش نام گذاری کرد که با استففاده از دستگاه های جدید و بروز مورد استفاده قرار می گیرد. روش کار نیز به این صورت می باشد که با استفاده از این تجهیزات خاموتها را به صورت حلقه های بسته تولید می کنند که می تواند مقاومت را به شکل زیادی افزایش دهد.

خاموت های رباتی: برای ساختن محصولات ب استفاده از این روش فقط کافیست که با استفاده از دستگاه های CNC دست به کار شده و این بار به صورت مربعی محصولات مورد نیاز را طراحی کرد

چگونه می توان ازخاموت استفاده کرد؟

برای این که بتوانید به راحتی دریابید که چگونه می توان از این کالا استفاده کرد. نیاز است تا با روش هایی که می توان آن ها را مورد استفاده قرار داد آشنا شوید. البته باید این نکته را نیز بیان کنیم که مورد استفاده و نوع قرار گیری آن را مهندسین بیان می کنند و بر اساس دستوراتی که می دهند باید پیاده سازی شود در غیر این صورت نمی تواند کیفیت مورد نظر را تضمین نماید.

بیشتر بخوانید: قیمت روز آهن الات

در حالت کلی این محصول را می توان به دو روش تنگ بسته و باز تولید نمود. نوع باز آن را می توان به 3 روش تک شاخه که به قلاب معروف می باشد. دو شاخه که نام دیگر آن رکابی است و در انتها روش چند شاخه که هر یک برای یک کار خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع بسته آن نیز با توجه به ساختاری که دارد می تواند این قابلیت را به سازه اضافه کند که در برابر نیروهای پیچشی و برشی مقاومت آن بخش از سازه را افزایش داده و به اصطلاح در برابر آن ایمنی ایجاد نماید. روش کار نیز به این صورت می باشد که با خم کردن 130 درجه ای به داخل این قابلیت به خاموت اضافه می شود.

البته مهندسین شاغل در این صنعت روش دیگری را نیز برای به انجام رساندن آن مورد استفاده قرار می دهند که نوع نام گذاری آن به خاموت ساده و مهندسی معروف می باشد.

آیا می توانید نقش خاموت در سازه را شرح دهید؟

یکی از مهمترین و همچنین تاثیر گذار ترین نقش های این محصول را می توان این گونه بیان کرد که با توجه نوع قرار گیری و همچنین نوع مواد اولیه ای که در تولید آن استفاده شده است می تواند مقاومت، مخصوصا مقاومت کششی آن را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

با توجه به چالش های متفاوتی که در صنعت ساخت و ساز باید به آن توجه کرد که یکی از آن ها بررسی و دقت لازم برای انتخاب روش و نوع ساخت سازه که باید به موقعیت مکانی نیز توجه نمود، که در صورت نزدیکی به گسل ها و یا قرار گیری در نزدیکی کمربند زلزله ای ممکن است خطرات جانی بسیاری ساکنان ساختمان را تهدید نماید.

حال خاموت ها پا به میدان گذاشته و نقش مهمی را ایفا می کنند که می توانند مقاومت ستون ها را به شکل شگفت انگیزی افزایش دهند. با توجه به این که میلگردها به تنهایی مقاومت را زیاد می کنند اما این خاموتها هستند که در زمانی که به صورت اصولی مورد استفاده قرار گیرند می توانند مقاومت را چندین برابر افزایش دهند.

یکی از این مزیت ها که بسیار نیز مهم می باشد جلوگیری از شکستن  و خرد شدن بتن ها است که بسیار کلیدی می باشد. همچنین ترک ها نیز دیگر رخت بسته و دیگر ظاهر نخواهند شد.

قوانینی که در زمان استفاده از خاموت باید رعایت شود

یکی از مهمترین مسائلی که در صنایع مختلف وجود دارد قوانینی است که سازمان ها در مورد آن موضوع ارائه می دهند. خاموت گذاری نیز این قاعده مستثنی نمی باشد که قوانینی توسط مقررات ملی ساختمان آماده شده است.

این قوانینی که بخش های مختلف را تحت پوشش خود در آورده است شامل، طول های ناحیه بحرانی که نباید کمتر از سک ششمارتفاع ستون باشد. یا قطر ستون که اهمیت زیادی دارد.

در صورتی که از نوه بسته آن استفاده شده باشد فاصه تا ناحیه بحرانی نباید 24 برابر قطر خاموت باشد. حتما باید 8 برابر قطر کوچکترین نوع طولی ستون باشد. همچنین کوچکترین ضلع مقطع ستون نیز باید نصف و یا کمتر باشد.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *