مقایسه ناودانی سبک و سنگین

ناودانی سبک و سنگین

ناودانی از جمله آن محصولاتی می باشد که در صنایع مختلفی می توان از آن استفاده کرد. از جمله این صنایع می توان ساختمان سازی را نام برد که با توجه به شکل و نوعی که دارد در این صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و از جمله مقاطع پر کاربرد می باشد.

اگر بخواهیم این کالا را دسته بندی کنیم می توانیم 3 گروه تشکیل دهیم که هر یک زیر مجموعه هایی را در خود می بینند. این 3 دسته بندی را به روش های مختلفی همچون نوع شکل، نحوه تولید و تفکیک بر اساس وزن که موجب شده است هر یک را بتوان در یک کاربری خاص مورد استفاده قرار داد.

اگر بخواهید برای یک کاربری خاص محصولی را تهیه نمایید باید شکل ظاهری را نیز مورد توجه قرار دهید زیرا استانداردی که برای هر یک مورد استفاده قرار گرفته است این تغییر را به وجود آورده است که به محصولات U و C معروف می باشد که این تغییرات وزن را نیز به چالش می کشند و تحت تاثیر قرار می دهند.

ما در این مقاله قصد داریم با بررسی وزن آن ها و دسته بندی ای که بر این اساس به وجود آمده است هر یک را توضیح داده و تفاوت هایی که موجود می باشد را مورد بررسی قرار دهیم، تا پایان همراه ما باشید تا بتوانید پس از مطالعه آن در زمانی که می خواهید مراحل ثبت سفارش را انجام دهید با دقت و دانش لازم این کار را انجام داده و محصولی را متناسب با کاربری مورد نیاز تهیه بفرمایید.

ناودانی سبک و کاربردهای آن

استاندارد پایه تولیدات در این صنعت فلز می باشد که موجب شده است هر کالایی که ساخته می شود بر اساس یک معیار و دستورالعمل خاص باشد به طوری که محصولی را نمی بینیم که در مسیر ساختن آن از هیچ قانونی استفاده نشده باشد. یکی از این استانداردها Gost8240 می باشد که در بیشتر کارخانه های کشور از قوانین آن پیروی می شود.

با توجه به وزن کمی که این کالا دارد به نام ناودانی سبک شناخته می شود. قیمت ناوادنی یکی از دلایلی می باشد که این دسته بندی ها نمود خود را بیشتر به نمایش گذاشته اند زیرا موجب شده است که قیمت آن کمتر از محصولاتی با وزن های سنگین باشد. شاید این سوال را داشته باشید که چرا سبک مان گذاری می شود باید بدانید این وزن کمتر از استاندارد بوده و دلیل آن این می باشد.

البته باید این را بیان کرد که هر چه وزن کمتر باشد قیمت آن نیز کمتر می شود و البته مقاومت نیز کاهش می یابد که کاربری های آن را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور مثال با توجه به کاهش مقاومت دیگر نمی توان از این محصول در مکان های حساس استفاده کرد.

از این محصول با توجه به وزنی که دارد می توان ساخت درب و پنجره، چهارچوب، راه پله، در زمانی که بنایی را می خواهند ترمیم کنند و… می توان به راحتی از این محصول استفاده کرده و نگرانی ای بابت آن نداشته باشید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که تولید و ساخت ناودانی سبک در کشورهایی همچون ایران و روسیه بسیار با استقبال رو به رو شده است و به وفور یافت می شود و می توان از این دو کشور به بزرگترین تولید کنندگان این مقطع فولادی نام برد.

ناودانی سنگین و انواع مختلفی از آن که موجود می باشد

با توجه به اینکه جدول اشتال یکی از مهمترین شاخصه ها در تولید محصولات فلزی می باشد، در ساخت این محصول نمود خود را به نمایش گذاشته است و تولیدات این کالا را مطابق با استانداردها پیش برده است، به طوری که این تولیدات با جدول اشتال هم خانی بسیار زیادی دارند و وزن مشخص خود را به نمایش گذاشته اند.

استاندارد UNP و ساخت محصولات U شکل که باله های موازی را به نمایش می گذارد در ناودانی سنگین بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و این گونه تولید می شود. همچنین استفاده از استاندارد Din1026-1 بسیار شایع می باشد که موجب شده است مقاومت این محصول بسیار افزایش یابد.

البته استانداردی نیز به نام استاندارد ملی برای این محصول معرفی شده است که توانسته سازندگان را با این امکان رو به رو کند تا با رعایت آن محصولی را تهیه کنند که می تواند مقاومت بالایی از خود به نمایش گذاشته و متناسب با داخل باشد. استاندارد ISIRI4477 که یکی از قوانین آن مربوط به شکل ناودانی می باشد که باله های آن شیبی به داخل داشته و می توان آن را در سایزهایی بین 80 تا 180 تولید و به بازار عرضه کرد.

ناودانی سنگین را بیشتر در کارخانه های کشورهای اروپایی می سازند و با توجه به اینکه وزن زیادی دارد و البته سایزهای مختلفی از آن که تولید می شود و دایره این تولیدات را بین 40 تا 400 میلی متر افزایش داده است را می توان در کاربری های خاص مورد استفاده قرار داد.

از جمله کاربری هایی که می توان این محصول را در آن مورد استفاده قرار داد در ساخت ستون و خرپا می باشد که یکی از نقاط حساس در ساختمان سازی می باشند، همچنین می توان در صنایع سنگین و تولید دستگاه های این حوزه نیز از این کالا استفاده کرد. زیرا با توجه به مقاومتی که دارد می تواند به راحتی کار خود را انجام دهد.

تفاوت هایی که ناودانی سبک و سنگین دارند

اگر بخواهیم تفاوت هایی که بین این دو محصول وجود دارد را مورد بررسی قرار دهیم می توان چند نکته کلیدی و شاخص را مبنا قرار داد. به طور مثال یکی از این مسائل که این تفاوت را ایجاد کرده است و می توان به عنوان مهمترین تفاوت نیز از آن یاد کرد وزن آن می باشد که در بعضی از مدل ها بسیار زیاد می باشد.

همان طور که گفتیم وزن مبنای بسیاری از تفاوت ها شده است، به طوری که در کاربری و نوع استفاده نیز تاثیر خود را به نمایش گذاشته است. شکل ظاهری را تحت تاثیر قرار داده است. کارخانه های تولیدی را متفاوت کرده است. به طور مثال اگر برای ساخت نوع سبک کارخانه ناب تبریز محصولات با کیفیت تولید می کند اما برای نوع سنگیم کارخانه دیگری دست به کار شده است.

از دیگر تفاوت هایی که بسیار مهم و تاثیر گذار نیز می باشد استاندارد مورد استفاده است. همچنین می توان به نوع تولید اشاره کرد که تفاوت هایی را با یکدیگر دارند.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *