چالش های انتخاب تیرآهن مناسب

چالش های انتخاب تیرآهن مناسب

در ساخت و ساز ساختمان یکی از بزرگترین چالش هایی که وجود دارد انتخاب تیرآهن مناسب می باشد. برای انتخاب به نحو احسن و جلوگیری از پیامدهای احتمالی نیاز است تا ابتدا با مشاوران و متخصصین این حوزه مشورت کرده و از آن ها یاری بگیرید.

لازم به ذکر است که از شتاب زدگی جدا پرهیز نمایید زیرا ممکن است علاوه بر ضررهای مالی احتمالی، جان خود و بنای ساختمان را نیز دچار خدشه و آسیب نمایید. پس در نتیجه هر کاری را به صورت کارشناسی انجام داده زیرا می توانند در این مسیر کمک شایانی به شما کنند.

مهندسین میزان و اندازه تیرآهن را براساس متراژ و تعداد طبقات و همچنین نوع بافت زمینی که در آن می خواهید بنا را بسازید پیشنهاد می دهند و در این زمان با استدلال و منطق با شما سخن می گویند و تا حد امکان از پیش بردن پروژه به صورت تجربی جدا خودداری نمایید.

تیرآهن کالایی که تحول بزرگی را به وجود آورد

در ابتدا باید بدانید تاریخچه استفاده از این مقطع فولادی به دهه 70 و یا 80 میلادی باز می گردد که مهندسین توانستند با استفاده از امکانات نه چندان زیادی که در آن زمان از تاریخ داشتند این کالای استراتژیک و مهم را تولید نمایند. و پس از آن این محصولات را بسط داده و طرح های بیشتری از آن را تولید کردند.

این محصول را می توان به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین ساخته های دست بشر نامید زیرا پس از ورود توانست تحول عظیمی را در ساخت و ساز ایفا نماید به طوری که پس از آن کمتر ساختمانی دچار افت کیفیت و نشست شد و این خود باعث شد که با گذشت زمان میزان استفاده از آن به شکل قابل توجهی افزایش یابد.

البته باید این را نیز بیان کرد یکی از مهمترین عواملی که در زمان انتخاب بسیار تاثیر گذار است، قیمت تیرآهن می باشد که متاسفانه سود جویانی برای کاهش هزینه ها از محصولات بی کیفیت و سبک استفاده می کنند تا هزینه های ساخت را به شدت کاهش دهند و سودهای کلانی را به جیب زنند.

این کالا را بر اساس مکانی که می خواهند مورد استفاده قرار دهند دچار تغییراتی می کنند. از جمله این تغییرات می توان به دوبل و ساده بودن آن اشاره کرد. به طور مثال اگر تعداد طبقات زیاد باشد بهتر است که ستون ها را به صورت دوبل تجهیز نمایند و مقاومت را به شکل قابل توجهی افزایش دهند.

ظاهر تیرآهن و تغییراتی که در استانداردها و نوع کاربری به وجود می آورد

در حالت کلی اگر بخواهیم این محصول را بر اساس نوع ظاهر دسته بندی کنیم می توان به دو دسته H و I این کار را انجام داد. که بر اساس شکلی که دارد نوع استفاده و کاربری آن ها نیز دستخوش تغییر می شود که لازمه آن است در زمان تهیه حتما به آن توجه فرمایید.

اما اگر بخواهیم بر اساس استانداردی که به وسیله آن قوانین تولید شده اند این تقسیم بندی را انجام دهیم می توان 4 گروه را به وجود آورد. البته باید بدانید که روش نوع راهکاری که برای هر یک از این محصولات استفاده شده است متغییر می باشد. دسته های INP، IPE، IPB و CNP می باشد که در ادامه به بررسی اجمالی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

استاندارد INP از جمله محصولاتی می باشد که با استقبال کمتری از آن در این مواجه شده و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در کشورهایی همچون چین بسیار پرکاربرد بوده ودر سایزهایی همچون 8 تا 60 سانتی متر به بازار عرضه می شود.

تیرآهن تولید شده با استفاده از استاندارد IPB که یک استاندارد اروپایی می باشد و در اینران این محصولات به نام هاش نیز شناخته می شود. که در 2 نوع سنگین و سبک موجود می باشد که بر اساس نوع کاربری استفاده از آن تغییر می کند.

استاندارد IPE که در کشور بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و به تیرآهن معمولی  نیز شناخته می شود.. با استفاده از قوانین اروپایی ساخته شده و در سایز های 8 تا 60 سانتی متر در بازار موجود می باشد.

استاندارد بعدی CNP می باشد که بر اساس شکلی که دارد به تیرآهن لانه زنبوری نیز شناخته می شود که با توجه به نوع ساختی که دارد می تواند مقاومت سازه را به شکل زیادی افزایش دهد.

چه نوع تیرآهنی برای ساخت و ساز مناسب است

در ابتدا باید بدانید که سایز انواع تیرآهن با وزن آن ها تفاوت هایی دارد. به طور مثال اگر سایز 12 دارای وزنی حدود 10 تا 26 کیلوگرم بر اساس هر متر آن داشته باشد در سایزهای بالاتر این میزان افزایش می یابد. در نتیجه باید توجه فرمایید از چه کالایی با چه وزنی استفاده می کنید. از سایز 12 برای ستون، سقف و تیر در سازه های کوچک استفاده می شود.

سای بعدی 14 می باشد که بسیار پر کاربرد بوده و وزنی حدود 12 تا 33 کیلوگرم بر اساس یک متر دارد. می توان از این محصول برای استفاده در ستون ها، خرپا، تیر و سقف استفاده کرد. البته باید این نکته را نیز بیان کرد که نوع لانه زنبوری این سایز را در پل ها استفاده می کنند.

سایز 16 نیز دارای جدول وزنی 15 تا 41 کیلوگرمی می باشد که در خرپا، تیر و نعل و همچنین نوع زنبوری آن در پل بسیار پر کاربرد می باشد.

یکی دیگر از محصولات پرطرفدار سایز 18 می باشد که وزنی حدود 22 تا 60 کیلوگرمی دارد و با توجه به وزن زیادی که دارد می توان در ساختمان هایی بزرگ آن ها را مورد استفاده قرار داد.

بهترین تیرآهن برای استفاده در سازه

در قسمت های قبل به بررسی استانداردها و انواع این محصول پرداختیم که هر یک دارای اندازه، وزن مشخص و همچنین نوع ظاهری متفاوت هستند که ما را نیازمند یاری رساندن مشاوران و مهندسان امین در زمان انتخاب کرده است.

با توجه به این توضیحات و وزن هایی که این محصول دارد و میزان دوام و نگهداری آن ها را متفاوت کرده است باید بر اساس نوع کاربری و مکانی که می خواهید این کالا را نصب نمایید سایز مورد نظر را انتخاب کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگری نمایید.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *