شناخت انواع نبشی و سایز بندی آن

نبشی و سایزهای مختلف آن

نبشی فولادی دارای دو بال یا سطح مقطع می باشد که بصورت عمود بر یکدیگر قرار گرفته اند و به دلیل همین ساختاری که دارد، از کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی برخوردار می باشد. انواع نبشی در بازار آهن آلات و مقاطع فولادی کشور را می توان از دو جهت شیوه تولید و ساختار ظاهری تقسیم بندی کرد. این محصولات با توجه به شکل های مختلفی که دارند، نیازمند شناخت بیشتری هستند تا بتوان مناسب ترین نوع و سایز نبشی را برای انجام فعالیت خود انتخاب کرد.

به همین منظور خرید نبشی برای افراد شاید بنظر کار سختی به نظر بیاید اما با کسب اطلاعات کامل و شناخت این نوع از محصولات فولادی و یا ارتباط با کارشناسان مجموعه آهن البرز می تواند انجام فرایند خرید نبشی متناسب با فعالیت شما را راحت تر نماید. در ادامه این مقاله هم قصد داریم تا انواع مختلف نبشی موجود در بازار کشور را همراه با سایز بندی های آن به شما معرفی کرده و در تفکیک انواع مختلف آن راهنمایی های لازم را کرده باشیم.

انواع نبشی از لحاظ روش تولید

نبشی های ساخته شده در کارخانجات داخلی و خارجی به طور کلی دارای دو روش تولید پرسی و فابریک می باشند، که هر کدام می توانند درجه مقاومت و استحکام متفاوتی را داشته باشند.

  • تولید نبشی پرسی : در این روش برای تولید نبشی با سایزبندی های مختلف از ورق های فولادی ضخیم استفاده می کنند؛ به این صورت که ورق فلزی تولید شده به روش نورد سرد با استفاده از تجهیزاتی مانند رول فرمینگ و غیره از مرکز خم شده و شکل نهایی محصول بدست می آید.
  • تولید نبشی فابریک : ساخت نبشی به روش فابریک می تواند محصولی با کیفیت بالاتر و مقاومت بیشتر را نسبت به روش پرسی در اختیار تولید کننده و سپس مصرف کننده قرار دهد؛ چرا که در این روش کلیه مراحل تولید اعم از ذوب شمش های فولادی و شکل دهی نهایی نبشی در چرخه تولید همین محصول صورت می گیرد.

انواع نبشی از لحاظ ساختار و شکل

تنوع در انواع نبشی های فولادی علاوه بر روش تولید می تواند از جهات دیگر نیز مورد بررسی قرار بگیرد. شکل ظاهری، برش های صورت گرفته بر روی محصول، پرداخت ها و نبشی های سوراخ دار و همچنین پوشش های قرار گرفته بر روی سطح نبشی به منظور جلوگیری از زنگ زدگی و ایجاد مقاومت بیشتر، از جمله موارد و اقلام گوشه دارد فولادی هستند که در صنعت ساختمان سازی و سایر صنایع می توانند مصارف زیادی داشته باشند.

  • نبشی با بال های مساوی : این نبشی ها همانطور که از نامش پیداست، دارای بال های عمو بر هم با سایز یکسان می باشند و بیشترین استفاده را نیز نیز می توان به این نوع از نبشی های فولادی اختصاص داد.
  • نبشی با بال های نا مساوی : نبشی بال نا مساوی یا نبشی L نیز از دیگر نبشی های پر مصرف می باشد که به روش های پرسی و فابریک تولید می شود. گفتنی است که این نوع از گوشه های فولادی معمولا در استاندارد های ST55 ، ST44 ، ST37 در کارخانجات داخلی ساخته می شود.
  • نبشی سوراخ دار : از انواع دیگر این مقاطع فولادی زاویه دار می توان به نوع سوراخ دارد آن اشاره کرد که دارای منافذ با فاصله های معین می باشند و عمدتا در قفسه بندی مراکز خرید و اداره ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • نبشی اسپیرال : این نوع نبشی نیز دارای بال های مساوی بوده و تفاوت آن با دیگر نبشی های مشابه در میزان انعطاف پذیری این محصول می باشد که باعث شده تا در مواقع انجام فرایند هایی مانند سوراخ زنی مقاوت خوبی داشته باشد و دچار آسیب نشود.

موارد گفته شده از جمله مهم ترین نوع نبشی های فلزی می باشند که با اشکال مختلف در مراکز خرید مقاطع فولادی و آهن آلات موجود می باشند. همچنین بعضی از این نبشی ها در ساختار خود دارای مواد اولیه و پوشش هایی مانند گالوانیزه و استیل می باشند تا میزان استحکام و تحمل فشار آن ها ارتقا پیدا کنند.

بررسی انواع نبشی بر اساس سایز بندی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد انتخاب نبشی با سایز استاندارد و متناسب با فعالیت مورد نظر، می تواند کار دشواری برای خریداران به نظر آید. راه حلی که برای این موضوع وجود دارد، رجوع به وبسایت های فروش آهن آلات و کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می باشد. بطور کلی نبشی های فولادی را با حرف L نشان می دهند و در ادامه این حرف ابعاد بال ها و ضخامت آن قرار می گیرد، به طور مثال نبشی L50*50*4 نشان دهنده بال هایی با طول مساوی 50 میلی متری و ضخامت 4 میلی متری می باشد.

سایز نبشی های مختلف معمولا بر حسب پارامتر هایی مانند نوع کاربری و تحمل فشاری که باید تحمل کند، مواد اولیه تشکیل دهنده و چرخه تولید آن تعیین می گردد. سایز بندی استاندارد و کاربردی نبشی های تولید شده در کشور دارای طول بال های 30 الی 100 میلی متری و ضخامت 2.5 تا 10 میلی متری می باشند و این در حالی است که در صورت نیاز مشتری می توان آن را در ابعاد بزرگتر نیز تولید کرد. همچنین ضخامت این محصولات و مقدار طول بال ها به همراه طول شاخه های نبشی که دارای دو مقدار 12 متری و 6 متری می باشند، وزن تقریبی آن را تعیین خواهند کرد.

خرید آنلاین انواع نبشی با سایز بندی مختلف

در خرید نبشی بصورت اینترنتی مهم ترین فاکتوری که باید در نظر بگیرید نوع سازه فلزی است که از این مقطع باید در کامل نمودن آن استفاده کنید. با توجه به این موضوع شما می توانید یک گزینه عالی را برای اسکلت سازه فلزی مورد نظر خود انتخاب کنید تا با حداکثر مقاومت و استحکام همراه شود. در صورت غیر استاندارد بودن سایز نبشی انتخاب شده، سازه شما قطعا دچار مشکلات زیادی خواهد شد و با فشار های کوچک می تواند دچار ریزش شود.

شما با مراجعه به فروشگاه اهن الات آهن البرز می توانید با انواع نبشی و سایز بندی آن آشنا شده و نبشی مورد نیاز خود را انتخاب و خرید نمایید. همچنین کارشناسان این مجموعه قیمت لحظه ای نبشی را برای مشتریان خود در سایت قرار می دهند. در صورت نیاز هم می توانید با برقراری تماس از مشاورات کارشناس نبشی افرامهر نیز کمک گرفته و خرید موفق تری را انجام دهید.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *