دلایل اصلی نوسانات قیمت آهن آلات در 1401

نوسانات قیمت آهن الات

قیمت آهن آلات در کشور یکی از موارد تاثیر گذار در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز می باشد و به طور کلی رونق و یا بالعکس رکود در این بازار تاثیر مستقیم بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت. به همین جهت پیش بینی و شناسایی دلایل اصلی نوسانات موجود در نرخ آهن آلات مختلف یکی از فعالیت هایی است که توسط کارشناسان این حوزه باید هر ساله صورت پذیرد، تا خریداران و متقاضیان این محصولات فولادی برنامه ریزی دقیق تری برای به نتیجه رساندن روژه های خود داشته باشند.

افزایش نسبتا شدید قیمت ها در اکثر کالاها به ویژه آهن آلات در آغاز سال 1401، بازار خرید و فروش مقاطع فولادی را برای یک سال پر فراز و نشیب دیگر در مسیر حرکت قرار داده است، اگرچه تاخیر در سرمایه گذاری های معدنی بالا دستی همراه با تورم ادامه دار می تواند بازار این حوزه را شدیدا تحت تاثیر خود قرار داده و به نوعی موجب رکود خرید و فروش آهن آلات و در نتیجه از رونق افتادن بازار مسکن و سایر صنایع مرتبط دیگر شود.

به همین مورد ما نیز در این بخش از مقالات مجموعه آهن البرز به بررسی روند قیمت آهن آلات در سال 1401 و دلایل نوسانات موجود در قیمت این محصولات فولادی خواهیم پرداخت. موارد زیر چند مورد از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار بر نوسانات قیمت آهن آلات در 1401 می تواند لقب بگیرند:

نوسان نرخ دلار در کشور

افزایش قیمت دلار را می توان اصلی ترین عامل تاثیر گذار در روند رو به رشد قیمت کالا های ضروری و همچنین مقاطع فولادی در کشور نام برد؛ چرا که با با گرفتن موج صعودی دلار کلیه مواد اولیه مورد نیاز و تجهیزات وارداتی با افزایش قیمت روبرو شده و به سبب آن نیز نرخ محصول تولیدی برای مصرف کنندگان بالاتر خواهد رفت. گفتنی است که برعکس این قضیه نیز می تواند تاثیر ات نزولی بر نرخ آهن آلات داشته و آنرا با کاهش روبرو کند.

تغییرات قیمت آهن آلات و مقاطع فولادی

با وجود تحریم های بین المللی نیز نرخ دلار رو به رشد خواهد بود و در صورتی که این تحریم ها باقی بمانند هم می توانند باعث بالاتر رفتن قیمت محصولات فولادی شوند.

افزایش فشار های تورمی بر شرکت های معدنی

با توجه به بررسی های صورت گرفته، علیرغم پیش بینی های افزایش تقاضا برای مقاطع فولادی و به طبع آن بالا رفتن قیمت این محصولات در 1401، تورم رو به رشد و بالاتر رفتن هزینه ها در شرکت های معدنی می تواند این مجموعه ها را که وظیفه تامین مواد اولیه تولید آهن (سنگ آهن) را بر عمده دارند، با مشکل رو به رو کند. پس این شرکت ها نیز باید تحلیل های خاصی را در زمینه تورم و افزایش هزینه ها خود داشته باشند تا ریسک های موجود را کاهش دهند.

نوسان در میزان عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای آهن آلات در بازار نیز از موارد قابل ذکر می باشد که تاثیر بسزایی در صعود و یا نزول قیمت ها خواهد داشت. بطور کلی نرخ آهن آلات و مقاطع مختلف به میزان تقاضای این محصولات و کمبود یا در دسترس بودن سریع مقاطع فولادی مورد نیاز وابسته خواهد بود. با بررسی هایی که در زمینه عرضه و تقاضای بورس آهن صورت می پذیرد، می توان شناخت مفید تری از مکانیزم بازار این حوزه داشت.

هزینه انرژی کارخانجات تولید آهن آلات

فرآیند تولید مقاطع فولادی مانند میلگرد و تیرآهن ، ناودانی … نیازمند سوخت انرژی های مختلف خواهد بود، برای مثال سوخت گازی که برای فعال نگه داشتن کوره های آهن مورد نیاز است و به همین جهت نوسان در نرخ سوخت گاز تاثیر مستقیم در قیمت آهن آلات تولیدی کارخانجات مختلف خواهد داشت. گفتنی است که با بالاتر رفتن نرخ انرژی هایی مانند بنزین و گازوئیل، هزینه باربری ها و حمل و نقل آهن آلات نیز دچار افزایش خواهد شد که می تواند در قیمت مقاطع مختلف تاثیر گذار باشد.

به وجود آمدن اختلاف و جنگ بین کشور های مختلف

این مورد شاید در نظر شما کمی در جریان موضوع ما بی ربط بنظر برسد، ولی این عامل نیز می تواند تاثیرات زیادی در نوسان قیمت محصولات مختلف از جمله آهن آلات داشته باشد. بطور مثال جنگ اخیر بین کشور های اوکراین و روسیه سبب شده تا نرخ های انرژی در جهان دچار افزایش شدید شود و به همین دلیل این مورد نیز توانایی تاثیر غیر مستقیم در بالا رفتن قیمت آهن آلات داشته باشد.

پیش بینی قیمت آهن آلات در 1401

قیمت آهن آلات کشور در سال های اخیر متاسفانه دچار نوسانات زیاد توام با رشد بوده و این نشان دهنده عدم وجود ثبات در این بازار ر اهمیت می باشد. به همین خاطر شرایط خرید مقاطع فولادی برای انبوه سازان و افرادی که در ساخت و ساز مشغول هستند بسیار دشوار بوده است. بطور کلی خریداران این محصولات باید برنامه ریزی و هدف گذاری دقیقی را با تکیه بر بررسی های کارشناسان این حوزه داشته باشند و در صورت وجود بودجه لازم اقدام به اجرایی کردن پروژه های بزرگ خود نمایند.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که  برخی از عوامل بصورت همیشگی باعث نوسان در قیمت آهن آلات خواهند داشت، به همین دلیل می توان از آن ها به عنوان اساسی ترین دلایل تغییر در قیمت مقاطع فولادی در کشور نام برد. با توجه به بودجه بندی دولت و وجود گمانه زنی ها درمورد احیای برجام ، انتظار می رود که که در سال 1401 نیز قیمت آهن آلات مختلف با افزایش نرخ همراه باشد؛ اما این افزایش قیمت می تواند از روند ملایم تری نسبت به سال های گذشته برخوردار باشد و یش بینی ها حاکی از آن است که مقدار درصدی آن نیز برابر 20 الی 25 درصد است.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *