مقایسه اجمالی ورق روغنی و سیاه

مقایسه ورق سیاه و روغنی

ورق فولادی در اصل یک ورق فلزی مسطح است که از نورد سرد یا گرم تولید می شود و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. این ورق از جمله محصولاتی هستند که در فروشگاه آهن البرز عرضه می شوند. به طور کلی ورق های فولادی بسته به مواد و مواد اولیه و همچنین فرآیندهای ساخت به انواع مختلفی تقسیم می شوند. ورق مشکی و ورق روغنی دو نمونه از صفحات فولادی رایج هستند. در این مقاله می خواهیم به تفاوت ورق روغنی و سیاه بپردازیم تا اطلاعات و دانش بیشتری در مورد این دو محصول به دست آورید.

ورق فولادی با توجه به ماده اولیه و روش تولید به انواع مختلفی از جمله ورق رنگی، ورق روغنی، ورق اسید شور، ورق گالوانیزه، ورق سیاه و ورق قلع تقسیم می شود.

درباره ورق روغنی بیشتر بدانید

برای پاسخ به این سوال که ورق روغنی چیست، باید بدانید که این یک اصطلاح عامیانه است که به ورق تولید شده توسط نورد سرد اطلاق می شود که به دلیل سطح صاف و صیقلی آن به این نام معروف است. این محصول با این نام در بازار عرضه می شود و قیمت گذاری می گردد.

این ورق ها در ابتدا ضخیم هستند، اما ضخامت ورق با نورد سرد کاهش می یابد و قابل عرضه به بازار می شود. به همین دلیل و همچنین ظاهر زیبای این محصولات، اغلب در جاهایی استفاده می شود که ظاهر کار مهم است. آنالیز ورق روغنی شامل ورق روغنی ST12، ورق روغنی نیمه الاستیک ST13 و فیلم فوق الاستیک ST14 است. یکی دیگر از عوامل مهم در این نوع ورق ها، ضخامت محصول است که از 30 صدم میلی متر تا 3 میلی متر متغیر است. همچنین عرض استاندارد این محصولات 100 سانتی متر یا 125 سانتی متر است.

درباره ورق سیاه بدانید

ورق سیاه یا همون ورق گرم یکی دیگر از انواع ورق فولادی است که به روش نورد گرم تولید می شود. یعنی در دمای حدود 1400 درجه فارنهایت تغییر شکل می دهد و پس از آن فرمولاسیون صورت می گیرد.

ورق فولادی سیاه با استانداردهای St33 تا St52 تولید می شود و به طور کلی به دو دسته صنعتی و فویل مشکی معمولی تقسیم می شود. این طبقه بندی بر اساس میزان کربن موجود در ورق فولادی است.

شاید جالب باشد بدانید که دلیل استفاده از صفت سیاه برای این محصول، مات بودن سطح در هنگام تولید دمای بالا است.

تفاوت ورق روغنی و ورق سیاه و مقایسه آن ها با هم

ورق سیاه و ورق روغنی علیرغم شباهت هایی در ظاهر و مواد اولیه با یک دیگر دارند، بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. برای خرید این دو محصول بهتر است تفاوت ورق مشکی و روغنی را بدانید؟

تفاوت فرایند تولید و سطح کیفیت ها عاملی هستند که انها را با یک دیگر متفاوت می کنند. همچنین می توانید با یادگیری در مورد این تفاوت ها اعم از کاربردها، مزایا و معایب تصمیم بهتری بگیرید.

تفاوت اول ورق سیاه و ورق روغنی در فرایند تولید

تفاوت بین صفحات روغنی و سیاه در فرآیند ساخت اولین تفاوت بین این دو صفحه است. ورق سیاه با نورد گرم و ورق روغن از نورد سرد تولید می شود.

برای تولید صفحه سیاه تخت سنگ و شمش های مواد اولیه را در یک کوره از قبل گرم شده با دمای بالا قرار می دهند و از قفسه ها عبور می دهند تا به سایر محصولات نهایی تبدیل شوند. علاوه بر این، محصولات تولید شده به روش نورد گرم را به روش سرد می توان پرکاربرد تر و صنعتی تر کرد.

در تولید صفحات روغنی از صفحات سیاه ضخیم تری به عنوان ماده اولیه استفاده می شود که پس از شستشو با اسید چرب می شوند. ورق های روغن شفاف تر به نظر می رسند و می توان آنها را جوش داد و رنگ کرد.

تفاوت دوم ورق سیاه و روغنی در بحث کیفیت ها

ورق های سیاه با ماشین آلات بسیار پیشرفته و پیشرفته تولید می شوند و ارزان تر از ورق روغنی هستند. از ورق های نورد گرم برای ساخت ماشین های بزرگ استفاده می شود، زیرا این ماشین ها باید اشکال مختلفی داشته باشند.

سطح صفحات سرد نسبتا صاف و یکنواخت بوده و از این رو انها سختی بیشتری به نوع سرد دارند. صفحات سرد حاوی کربن کمتری هستند و به لطف فرآیند بازپخت نرم تر هستند. بنابراین استحکام ورق های مشکی بیشتر از ورق های روغنی خواهد بود. همچنین به دلیل پیچیدگی فرآیند نورد سرد، ورق های روغنی قیمت بیشتری نسبت به ورق های سیاه دارند.

در مورد کیفیت صفحات فولادی سیاه باید گفت که این محصول بر خلاف صفحه روغنی دارای سطحی خشن و کدر به رنگ مشکی می باشد. اما سطح ورق روغنی صاف و با کیفیت است.

تفاوت سوم در کاربرد ورق سیاه و روغنی

با توجه به فرایند تولید و ویژگی ها ساختاری و کیفیتی این ورق ها کاربردها متنوع خود را دارند.

کاربرد ورق سیاه بیشتر در تولید موانع تصادف (گارد ریل)، تجهیزات ترافیکی، تجهیزات کشتی سازی و دریایی، ساخت مخازن و مخازن ذخیره فرآورده های نفتی، ساخت سوله، تانکر سازی، تولید مقاطعی مانند نبشی و پین و …. کاربرد دارد.

ورق روش سرد یا روغنی بیشتر در تولید مبلمان فلزی، صنعت خودروسازی، ساخت پنجره، ساخت اگزوز خودرو لوازم خانگی، تولید سایر محصولات فولادی مانند لوله، پروفیل و … کاربرد دارد.

تفاوت چهارم در قیمت ورق سیاه و روغنی

تفاوت قیمتی ورق سیاه و روغنی بسیار زیاده است و نوع روق فولادی روغنی دو برابر قیمت نوع سیاه است.

تفاوت قیمت ورق مشکی با قیمت ورق روغن به دلیل نحوه تولید و کیفیت انها است. ورق های تولیدی به گرم فرآیند ساخت پیچیده تری نسبت به ورق های سرد دارند، بنابراین تفاوت قیمتی نیز دور از انتظار نیست.

تفاوت پنجم : تاثیر برند و کارخانه تولید کننده بر ورق های روغنی و سیاه تولید

یکی از مهمترین تفاوت ها، برند کارخانه تولیدکننده ورق ها می باشد که با توجه به روش های تولید و تفاوت های تولید قیمت و کیفیت انها نیز دستخوش تغییر می گردد.

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، کارخانه گیلان، کارخانه فولاد اکسین، ورق کاویان از جمله تولید کنندگان مطرح ورق نوع سیاه در کشور هستند.

همچنین فولاد مبارکه اصفهان، فولاد غرب و کارخانه هفت الماس برند های تولیدی ورق روغنی هستند که از طریق فروشگاه آهن البرز می توانید نسبت به خرید انها اقدام کنید.

تفاوت ششم : ابعاد

ورق گرم از ضخامت 2 تا 15 میلی متر برای حالت رول و از ارتفاع 16 میلی متر برای انواع فاریک عرضه می گردد. از طرف دیگر صفحه سرد دارای محدوده ضخامت 0.3 تا 3 میلی متر است. عرض صفحه فولادی روغنی 1 و 25/1 متر و عرض ورق مشکی 1 و 25/1 و 5/1 و 2 متر می باشد.

مزایا و معایب ورق های سرد و گرم

مزایا و معایب ورق های سرد و گرم از دیگر نکاتی است که برای مقایسه انها باید به آن توجه کرد. همانطور که قبلا ذکر شد، ابعاد صفحات سرد نسبت به صفحات گرم دقت بیشتری دارند و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به صفحات سیاه دارند. اما ورق سیاه در اشکال و طرح های مختلف، سایز بزرگتر و قیمت کمتر نسبت به روغن مزیت دارد.

در فرآیند ساخت ورقه های سیاه وقتی سرد می شوند و دمای آن ها کاهش می یابد، جمع شده و حجم آن ها کاهش می یابد. به همین دلیل، کنترل اندازه دقیق برای ورق های مشکی کمتر است.

در واقع ورق نورد گرم در فرآیند نورد گرم در دماهای بالا تولید می شود و سپس یک لایه اکسیدی بر روی سطح آن اعمال می شود که در نهایت کیفیت محصول نهایی را تحت تاثیر قرار می دهد. اما در رول سرد در مرحله اسیدشویی این لایه حذف می شود که یکی از دلایل کیفیت بهتر صفحه سرد به دست آمده است.

در نگاه اول، تنها تفاوت بین برگ سیاه و برگ روغنی ممکن است در روش تولید باشد. اما همانطور که دیدیم، این ورق ها بسیار متفاوت هستند، بنابراین هنگام خرید باید به آن توجه کنید.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *