آیا عایق بندی لوله های فولادی مهم است؟

آیا عایق بندی لوله های فولادی مهم است

لوله ها با توجه به ساختاری که دارند برای انتقال مواد مورد استفاده قرار می گیرند. حال این مواد آب باشد یا حامل های انرژی، البته که تفاوت آن ها مهم است اما در ماهیت کار تغییری ایجاد نمی کند. در نتیجه تفاوت چندانی ندارد و اهمیت این مقطع فولادی می باشد که آن را بسیار مهم و پر استفاده کرده است.

با استفاده از این روش می توان به صورت خیلی ارزان و اقتصادی در هزینه های ساختمان و یا واحد صنعتی کاهش ایجاد کرد و حتی موجب شد تا واحد تاسیسات کار خود را به درستی اجام دهد. البته باید به این مسئله نیز توجه کرد که در زمان تهیه این محصولات باید نظر مشاوران را مورد توجه قرار داد تا به ساده ترین شکل ممکن راندمان تجهیزات را افزایش داد.

عایق بندی لوله های فولادی یکی از الزاماتی می باشد که باید برای به انجام رساندن آن دقت لازم به خرج داد تا علاوه بر آن که از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود مزایای مهمی نیز به این کالاها اضافه شود. البته باید این نکته مهم را نیز مورد توجه قرار داد که با توجه به کاری که این کالا قرار است انجام دهد باید عایق بندی تغییر کند و متناسب با آن فعالیت باید صورت بپذیرید، تا علاوه بر آن که از هزینه های اضافی جلوگیری شود این روش انجام شده نیز بتواند کار خود را به درستی انجام دهد.

در حالت کلی می توان

انواع عایق بندی لوله های فولادی را بشناسید

در حالت کلی به روش های مختلفی می توان این کالا را عایق کاری کرد و از گزند اتفاقات مهلک جلوگیری به عمل آورد. با توجه به این تنوع بالا در عایق بندی در قیمت لوله نیز تاثیر گذار می باشد که این مسئله از مهمترین نکات پیش از انجام کار است که در آن باید دقت لازم به خرج داد.

در حال حاضر یکی از روش هایی که برای افزایش طول عمر لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد این کار می باشد که در سراسر دنیا به آن توجه ویژه ای می شود. به طور مثال در مکان های سرد که چندین متر برف می آید اگر از این روش استفاده نشود ساکنان آن منطقه با مشکلات بزرگی رو به رو می شوند.

می توان 3 دسته بندی از عایق کاری را نام برد که در زیر مجموعه هر یک محصولات متنوعی وجود دارد که این کار بتوان به وسیله آن ها به راحتی انجام داد. اما در حالت کلی حرارتی، رطوبتی و صوتی است که در ادامه هر یک را به  اختصار معرفی می کنیم.

عایق های حرارتی: با توجه به نام آن به راحتی می توان حدس زد که از این نوع عایق برای جلوگیری از کاهش و یا افزایش دما استفاده می شود. به طور مثال در زمان گرما از حرارت و در زمانی که سرمای زیادی وجود دارد از انتقال سرما جلوگیری می کند.

عایق های صوتی: حتما با این مسدله رو به رو شده اید که در زمانی که مایعات و یا میعانات در حال حرکت هستند دچار تکان هایی می شوند، در این زمان با استفاده از این روش علاوه بر آن که لرزش ها کنترل می شد صدای آن نیز از بین می رود.

عایق های رطوبتی: با توجه به این که محصولات فولادی در برابر رطوبت از مقاومت کمتری برخوردار می باشند و در صورتی که در معرض آن باشند از بین می روند نیاز است تا با عایق کاری از آسیب قسمت خارجی آن جلوگیری شود.

چرا باید لوله های فولادی را عایق بندی کنیم؟

با توجه به استفاده زیاد از محصولات فولادی این خانواده در ساختمان، ما را بر آن داشت تا به بررسی اهمیت و کاربرد عایق بندی بپردازم و در این بخش می خواهیم به اهدافی که در عایق بندی متصور شده ایم پرداخته و این اطمینان را برای شما به وجود آوریم تا در صورت رعایت آن ها از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری می شود.

  • مانع از یخ زدن لوله ها می شود

یکی از مهمترین معضلاتی که در فصل زمستان و در زمان حجوم توده پر فشار هوا و به طبع آن بارش های سنگین ممکن است به وجود بیاید یخ زدن مواد موجود در لوله ها می باشد که در صورت نیاندیشیدن به آن و عدم استفاده از عایق موجب شکسته شدن و مشکلات بزرگی می شود که گاهی هزینه های هنگفتی را به شما تحمیل می نماید.

عایق به این صورت کار می کند که در زمان بروز سرما از انتقال آن به داخل لوله جلوگیری کرده و دمای داخل را به شکل شگفت انگیزی گرم نگه می دارد تا مایعات بتوانند رفت و آمد کنند.

  • در کاهش انرژی موثر است

در این برهه از تاریخ یکی از نکاتی که بسیار مهم می باشد کاهش مصرف انرژی است که باید برای به حقیقت پیوستن آن فعالیت هایی انجام داد. یکی از این کارها استفاده از عایق کاری می باشد که می تواند برای هماهنگ کردن دمای محتویات لوله و زمانی که می خواهد مورد استفاده قرار گیرد تناسب ایجاد کرد.

به طور مثال اگر آب سرد مورد نیاز باشد و دمای محیط گرم این گرما می تواند بر روی آن تاثیر گذاشته و موجب گرم شدن مایع شود که در این زمان انرژی زیادی هدر می رود.

  • از آلودگی صوتی جلوگیری می کند

با توجه به متریال مورد استفاده در این کالا موجب شده است تا خاصیتی به نام رسانایی به آن اضافه شود که بتواند در انتقال صدا موثر بوده و صدای حرکت محتویات داخلی به وضوح به محیط اطراف منتقل نماید.

در نتیجه برای کاهش این صداها و جلوگیری از بروز مشکلات برای ساکنین نیاز است تا با استفاده از کالاهایی به نام عایق صوتی از صداها و حرکات جلوگیری شود.

کالاهایی که در عایق بندی لوله های فولادی استفاده می شود

یکی از مهمترین فعالیت هایی که پس از نصب این اتصالات فولادی باید انجام گیرد، عایق بندی آن می باشد تا بتوان از این محصول استراتژیک در مدت رمان طولانی بدون به وجود آمدن هیچ مشکل و ایرادی استفاده کرد. حال برای این کار نیاز است تا موادی را مورد استفاده قرار داد.

انواع مختلفی از این کالا در بازار موجود می باشد که بسته به نوع لوله و جنس آن می تواند کار حفاظت را به درستی انجام دهد. از جمله این عایقها پشم شیشه، فوم های پلی اتیلن، فایبرگلاس های خاص، ورقه های ساخته شده با آلومینیوم و… است که هر یک کاربری خاص خود را دارد.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *