عوامل موثر بر تغییرات قیمت ورق

تغییرات قیمت ورق فولادی

ورق های فولادی نوعی از مقاطع می باشند که در صنایع گوناگون از جمله خودرو سازی و تولید لوازم خانگی مصارف زیادی دارند و به همین مورد چگونگی قیمت گذاری آن و تغییراتی که در زمینه نرخ این محصولات بصورت روزانه رخ می دهد، برای مصرف کنندگان آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. همچنین تحلیل و بررسی قیمت انواع ورق فولادی برای فعالان کسب و کار های مختلف که با آهن آلات سر و کار دارند نیز بسیار مهم و ضروری خواهد بود.

در راستای خرید آهن آلات و مقاطع فولادی مختلف از جمله ورق، باید مواردی را در نظر داشته باشید که در این مقاله از آن ها به عنوان عوامل موثر بر تغییر قیمت ورق یاد کرده ایم. این موارد مختلف که حتی قادر اند تا نرخ ورق را بصورت روزانه نیز دچار نوسان کنند، باعث سردرگمی خریداران منتج خواهد شد و به این دلیل کلیه مراکز فروش این محصولات فولادی باید تمامی قیمت های خود را بصورت لحظه ای برای مشتریان خود فراهم آورند.

همانطور که می دانید افزایش هزینه های ساخت و ساز و کارخانه های تولیدی که در نتیجه عواملی مانند افزایش قیمت فولاد در کشور می باشند، تاثیرات بسیار زیان باری را برای اقتصاد کشور به بار خواهد آورد و با توجه به این موضوع کلیه عوامل دخیل در این زمینه تمام تلاش خود را برای ایجاد ثبات در قیمت اقلام مختلف فولادی بکار گرفته اند تا با مهار افزایش قیمت فولاد به کمتر شدن هزینه های تولیدی ها و کلیه خریداران این مقاطع کمک کرده باشند.

اگر بخواهیم کلیه مواردی را که در بحث تغییرات نرخ انواع ورق فلزی دخیل هستند را برای شما نام ببریم، احتمالا از حوصله خواندن این مطلب خارج شوید، به همین منظور سعی داشتیم تا به چند مورد از اساسی ترین عواملی که تاثیر مستقیم بر قیمت ورق روغنی یا سایر ورق های فولادی دارند را برای شما بازگو کنیم.

عوامل اصلی تاثیر گذار در تغییرات قیمت ورق فولادی

  • نوسان نرخ ارز در کشور : مهم ترین عاملی که بر روی قیمت مقاطع فولادی می تواند تاثیر گذار باشد، تغییرات نرخ ارز در کشور می باشد. زیرا بیشتر تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید ورق های فولادی وارداتی می باشند و با بالا رفتن نرخ ارز، تولیدی ها نیز به دلیل افزایش هزینه های تولید قیمت ورق های نورد سرد و گرم خود را با افزایش همراه خواهند کرد. گفتنی است که کارخانجاتی مانند فولاد مبارکه به دلیل صادراتی که در حوزه ورق های فولادی دارند، با بالا رفتن نرخ دلار در کشور میل به افزایش صادرات خود داشته و این مورد نیز باعث کاهش عرضه در داخل شده و در نهایت منتج به افزایش قیمت ها خواهد شد.
  • افزایش یا کاهش قیمت جهانی فولاد : یکی از عوامل خارجی که در قیمت ورق تاثیر بسزایی دارد، تغییرات قیمت جهانی فولاد می باشد. در اکثر مواقع با بالا رفتن نرخ جهانی فولاد، قیمت ورق های فولادی نیز به طبع آن در داخل کشور افزایش خواهد یافت و این نشان از تاثیر مستقیم قیمت های جهانی بر خرید ورق گالوانیزه و سایر صفحات فولادی می باشد. با توجه به اینکه درصد زیادی از تولیدات ورق دنیا مربوط به شرکت های چینی می باشد، تصمیمات و چگونگی قیمت گذاری در این کشور نیز تاثیر فراوانی در قیمت های جهانی ورق فولادی خواهد داشت.
  • شرایط عرضه و تقاضا در داخل کشور : میزان تولید و عرضه از سوی مجموعه های تولید کننده ورق فولادی در کشور و همچنین مقدار تقاضایی که از سوی خریداران صورت می گیرد نیز از دلایل افزایش و کاهش قیمت این نوع مقاطع می باشند. در صورتی که بنا به دلایلی همانند افزایش صادرات و یا کمبود مواد اولیه و تجهیزات باعث کاهش عرضه محصولات فولادی در داخل شود، قیمت ها با رشد همراه خواهند بود. از سوی دیگر کاهش تقاضا از سوی خریدار نیز می تواند در کاهش نرخ ورق های نورد سرد و نورد گرم و گالوانیزه تاثیر گذار باشد.

موارد گفته شده جزء اصلی ترین عواملی هستند که بر قیمت ورق های فولادی مختلف تاثیر گذاشته و نرخ این محصولات پرکاربرد در صنایع مختلف را دچار نوسان های شدید می کنند. دلایل فرعی دیگری هم وجود دارند که می توانند بصورت مستقیم و غیر مستقیم در قیمت ورق فولادی تغییراتی را ایجاد کنند، از جمله این موارد می توان به وضعیت شرکت های بورسی، هزینه های حمل و نقل و وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد.

چگونگی بررسی تغییرات قیمت ورق

بهترین راه برای بررسی و استعلام قیمت انواع ورق های فولادی در حال حاضر مراجعه به فروشگاه اینترنتی آهن آلات می باشد که با توجه به رصد کلیه اخبار و اطلاعات اقتصادی مربوط به این حوزه، قیمت های کارشناسی شده و کاملا بروز را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. خریداران محترم می توانند قبل از اقدام کردن برای خرید ورق، به وبسایت های فروش مقاطع فولادی مانند آهن البرز مراجعه کرده و با بررسی کامل خرید خود را انجام دهند.

توجه داشته باشید که قیمت روز ورق سیاه در کارخانه به همراه ورق های روغنی بیشتر از ورق های نورد گرم یا سیاه خواهد بود و این به دلیل طولانی بودن چرخه تولید در صفحات گالوانیزه و روغنی می باشد. به همین دلیل این مقاطع فولادی سرد معمولا تغییرات قیمت بیشتری را نسبت به ورق های سیاه خواهند داشت.

سخن پایانی

به دلیل کاربرد های مختلفی که ورق های فولادی در صنایع مختلف دارا می باشند در صورت افزایش قیمت در این مقاطع، ماشین آلات و سازه هایی که از این صفحات در ساختار آن ها استفاده شده نیز دچار یک موج صعودی در قیمت خود خواهند شد، که نتیجه این رویداد باعث ضرر و زیان تولید کننده و مصرف کننده خواهد شد. برای مثال با توجه به استفاده های عظیمی که در صنعت خودرو سازی از ورق های مختلف فولادی می شود، در صورت افزایش نرخ در این مقاطع، باعث بالا رفتن قیمت خودرو های تولیدی خواهد شد.

در نهایت متقاضیان ورق های فولادی برای جلوگیری از ضرر و زیان مالی بیشتر باید قبل از خرید کلیه محصولات با برند های مختلف را مورد بررسی قرار داده و پس از کامل کردن اطلاعات خود درمورد قیمت روز و کیفیت محصول مورد نظر اقدام به تهیه آن از یک مرکز معتبر نمایند.

کارشناس آهن البرز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *